Case study

Gotowi na sezon: 300% wzrostu ze sprzedaży klimatyzacji

Klimatyzacja to jeden z najbardziej sezonowych produktów w trakcie całego roku. Dzięki starannemu przygotowaniu odpowiednio wcześniej, udało nam się zmaksymalizować przychód naszego klienta. Zapraszamy do lektury case study!
KLIENT:
BRANŻA:
cel współpracy:
ZAKRES:
specjalista:
wyniki:

Opis klienta

Sklep internetowy z szeroką ofertą klimatyzatorów, kurtyn powietrza a także ogrzewania (kotły, piece gazowe, nagrzewnice). Sezonowe produkty po które użytkownicy sięgają przez 2-3 miesiące w roku, duża konkurencja w postaci producentów i dużych sieci handlowych.

Cel klienta

Z racji, że współpracę podjęliśmy na początku najwyższego sezonu na klimatyzację, a klient wcześniej nie prowadził działań Google Ads to celem było w pierwszym miesiącu uzyskanie maksymalnego przychodu przy ROAS wysokości 300%.

Przeprowadziliśmy dogłębną analizę pod kątem sezonowości, konkurencji oraz ilości zapytań na główne słowa kluczowe związane z marką. Naszym głównym celem była sprzedaż, przy zachowaniu określonego poziomu rentowności, dlatego też wprowadzone działania musieliśmy wprowadzić pod kątem wysokości przewidywanego zwrotu z inwestycji, a budżet podzielić adekwatnie do sezonowości zapytań.

Analiza sezonowości

Aby zaplanować w jakim tempie możemy zwiększać działania zbadaliśmy sezonowość sprzedaży klimatyzatorów i podzieliliśmy go na 3 etapy.

I Etap: Przygotowawczy – 2 miesiące (kwiecień  – maj)
Pierwszy wzrost można zauważyć z pierwszym tygodniem kwietnia, sprzedaż tutaj zaczyna się odbijać, natomiast jest to silny etap poszukiwania, który ma szansę na odbicie sprzedażowe w kolejnym etapie. Dlatego też poświęciliśmy na ten okres 30% budżetu.

II Etap: Peak sezonu – 1,5 miesiąca (czerwiec – połowa lipca)
Jest to okres o największej ilości, sięgający prawie dwukrotności, zapytań z pierwszego okresu. Na ten okres przeznaczyliśmy 50% budżetu.

Etap III: Końcówka sezonu2 miesiące (połowa lipca – połowa września)
Zapytania znacznie spadają, do poziomu okresu przygotowawczego, w związku z tym, że jest to już końcówka sezonu zaplanowaliśmy przeznaczenie nieco niższego budżetu niż w pierwszych dwóch miesiącach.

Etap IV: Solidne przygotowanie do następnego sezonu – październik – marzec
Są to osoby, które postanowiły przeczekać sezon i zainstalować klimatyzację w niskim sezonie. Prawdopodobnie licząc na bardziej atrakcyjne ceny. Na ten sezon osobno przeznaczyliśmy budżet po analizie 6 miesięcy wyższego sezonu.

Działania: 

Search

W związku z dużym zainteresowaniem na frazy brandowe markowych klimatyzatorów takie jak “klimatyzacja LG” podstawą była duża ilość kampanii searchowych odpowiednio pogrupowanych zgodnie z marką klimatyzatorów i ich rodzajem. Każda kampania zawierała grupę reklam składającą się z fraz na długi ogon (SKAG – single keyword ad group). 

Takie działanie pozwoliło nam rozpoczęcie pierwszego etapu z mniejszym budżetem na maksymalne pokrycie fraz longtailowcyh, które cechuje wysoka rentowność, co pozwoli na szybkie poszerzenie fraz. Chcieliśmy jeszcze w tym pierwszym etapie móc pozwolić sobie na poszerzenie frazy, żeby w drugim etapie, gdy jest największa intencja zakupowa powrócić z komunikatem w postaci remarketingu.

PLA

Drugim narzędziem, które pozwoliło nam na mocne zorientowanie na sprzedaż były reklamy produktowe inteligentne (PLA – product listing ads), gdzie za pomocą systematycznego zwiększania docelowego ROASu (zwrotu z reklamy) udało nam się osiągnąć założone wyniki. Całość wspieraliśmy regularnym wykluczaniem nieadekwatnych haseł, optymalizacją tytułów i opisów produktów oraz odpowiednim grupowaniem produktów. Segmentację produktów postanowiliśmy dostosować w pierwszym etapie do popularności brandu oraz atrakcyjności cenowej. W następnych miesiącach gdy kampanie uzyskały już dane sprzedażowe segmentowaliśmy je po rentowności. Dzięki zorientowaniu na wyniki sprzedażowe, obraliśmy strategie zwiększania liczby konwersji z kampanii a wszystkie działania w sieci wyszukiwań miały na celu wspierać nasze kampanie produktowe oraz podnosić wartość średnich zamówień.

Efekt: 

  • +325% wzrost sprzedaży
  • 1100% ROAS
  • +24% zapytań na frazę brandową

W miesiącu poprzedzającym największy peak rynkowy, na podstawie planera słów kluczowych oszacowaliśmy spodziewaną sprzedaż i przygotowaliśmy kampanie produktowe skoncentrowane na markach generujących największą sprzedaż. Aby pokryć jak największą ilość zapytań, zastosowaliśmy stopniowane dodawania słów kluczowych nadając im rentownościowe priorytety, a także skoncentrowaliśmy się na optymalizacji pliku produktowego, aby odpowiadało na zapytania użytkowników z jak największą dokładnością. Dzięki temu byliśmy obecni na większość zapytań związanych z markami klimatyzatorów, systematycznie pracowaliśmy także nad większym udziałem w wyświetleniach celem jak najczęstszego wyświetlania naszych reklam zainteresowanym użytkownikom.

Gotowi na sezon: 300% wzrostu ze sprzedaży klimatyzacjiWzrost liczby użytkowników na stronie rok do roku [kliknij żeby powiększyć].

 

Gotowi na sezon: 300% wzrostu ze sprzedaży klimatyzacjiWzrost liczby użytkowników na stronie rok do roku [kliknij żeby powiększyć].

 

nie ma co zwlekać. kontakt nic nie kosztuje.

Podsumowanie:

nie ma co zwlekać. kontakt nic nie kosztuje.

case studies

Sprawdź, jak zwiększyliśmy ROAS o 266% dzięki kampaniom sezonowym!

Czas czytania 4 min Czy warto realizować kampanie sezonowe? Na przykładzie naszego case study pokazujemy, że tak! Kampanie z produktami sezonowymi mogą stanowić spore wyzwanie dla marketerów. Jak najlepiej wykorzystać moment sezonu? W niniejszym case study pokazujemy, jak przy odpowiednio przygotowanej ofercie oraz wiedzy eksperckiej naszych specjalistów, już w drugim miesiącu współpracy osiągnęliśmy wyższy zwrot z inwestycji, niż ten, który klient uznał za satysfakcjonujący.

Jak mierzyć skuteczność kampanii budujących brand marki, czyli badania Brand & Search Lift!

Czas czytania 8 min Wydatki na kampanie reklamowe w YouTube z roku na rok ulegają zwiększeniu. Coraz więcej reklamodawców decyduje się na model reklamy wideo, jednak wielu klientów ma wątpliwości dotyczące rzeczywistej mierzalności tych reklam. Podstawowe wskaźniki nie zawsze udzielają informacji o tym, czy reklama wideo przyniosła oczekiwany efekt. Badania Brand Lift oraz Search Lift są działaniami dostarczającymi ponadstandardowych wskaźników efektywności, które odpowiadają na najtrudniejsze pytania. W poniższym case study przedstawiamy, jak dla naszego Partnera Cortland.pl przeprowadziliśmy wymienione badania i zmierzyliśmy w nowy sposób efektywność kampanii.

case study

Pozwól przekonać się naszymi wynikami.

Zapisz się do newslettera.

Poznawaj nowości w marketingu internetowym i porady dotyczące rozwoju biznesu!