Strategia Google Ads na Black Friday

Poznaj sprawdzone rozwiązania których nie możesz pominąć przy kampaniach reklamowych Google Ads na Black Friday.

Zbliżający się wielkimi krokami Black Friday doczekał się na naszym blogu serii artykułów z przydatnymi poradami na różne kanały komunikacji marki z klientem. Pierwsza część tego artykułu dotyczyła strategii Black Friday w Facebook Ads. Zapraszamy na drugą część artykułu odsłaniającą tajniki przygotowań swoich kampanii w Google Ads!

Dla właścicieli sklepów e-commerce oraz dla tych zarządzających kampaniami PPC, Black Friday jest datą szczególną. Przez większą część roku specjaliści Google Ads skupiają się na tworzeniu nowych i optymalizowaniu starych kampanii, dążąc w tym do niemal neurotycznej perfekcji.

Z Black Friday jest inaczej. To długo wyczekiwane święto konsumpcjonizmu nie może być optymalizowane i dopieszczane, bo trwa zaledwie dzień lub w przypadku niektórych sklepów – trwa przez cały weekend. Zatem, aby nie zgubić się w gąszczu pomysłów na najbardziej efektywne wykorzystanie kampanii, przygotowałem kilka trików na Black Friday, które wzbogacą kampanie Google Ads, a które ja osobiście stosuję.

Użycie rozszerzeń reklam

Czyli podstawy. Każdy pracujący z kampaniami Google Ads wie, że niezwykle ważnym jest, aby maksymalne zapełnić dostępną przestrzeń reklamową. Nie tylko po to, żeby reklama była bardziej widoczna, ale przede wszystkim dlatego, żeby zawrzeć tam informacje, które mogą okazać się przydatne z punktu widzenia potencjalnego klienta.

Rozszerzenia promocji

Google umożliwia nam dodanie procentowej lub kwotowej obniżki towaru, kodu zniżkowego, okazji (Czarny Piątek) oraz czasu trwania promocji, co jest ważne, gdyż ograniczone czasowo produkty są postrzegane jako bardziej pożądane.

Rozszerzenie promocji Google Ads

Wygląd rozszerzenia promocji na przykładzie Top Secret:

Strategia Google Ads na Black Friday

Rozszerzenia linków do podstron

Można tutaj nie tylko komunikować o promocji na Black Friday, ale dodać też podstrony (kategorie produktów), które sprzedają najlepiej, bazując na danych historycznych z Google Analytics.

Jeśli zależy Ci na tym, żeby rozszerzenia związane z Black Friday były wyświetlane priorytetowo, to dodaj je na poziomie grupy reklam. Te mniej ważne – na poziomie kampanii lub konta.

Zmiana tekstów reklamowych

We wszystkich kampaniach w sieci wyszukiwania zawsze mam przygotowane dwa typy reklam – standardowe oraz ich wstrzymane kopie. Kiedy zaczyna się promocja na sklepie, wstrzymuję reklamy standardowe i uruchamiam reklamy zduplikowane, uprzednio zmieniając zwykłe copy na komunikat o promocji.

Oczywiście, to również zależy od tego na jakie kategorie produktów jest aktualnie promocja. Najprościej jest to zmienić, kiedy obniżka obejmuje cały asortyment.

Co dokładnie zmieniam w tekstach?

Nagłówek: tu powinien pojawić się komunikat o obniżce np. Black Friday -40%

Opis: tu wplatam słowo Black Friday do tekstów oryginalnych i używam najstarszego triku na świecie w rękawie marketera.

Dodaje countdown (ang. odliczanie), który informuje potencjalnych klientów kiedy dokładnie kończy się promocja. Stwarza to poczucie niedostępności i wysyła komunikat do potencjalnego klienta, że musi podjąć decyzję już teraz.

Działa tym lepiej, jeśli dany e-commerce ma podzielony Black Friday na fazy obniżek, w których promocja dotyczy określonych kategorii produktów w ciągu dnia lub w ciągu weekendu trwania zniżek.

Lepiej jest bowiem, żeby promocja kończyła się w tym samym dniu, bo klient ma wtedy mniej czasu do namysłu i nie pomyśli sobie „eee, to ja sobie to kupie jutro, albo pojutrze, skoro promocja się kończy w niedziele”.

Odliczanie można dodać bezpośrednio w tekście reklamy, niezależnie, czy to będzie nagłówek czy opis. Wystarczy w panelu Google Ads wpisać znak { i wtedy pojawi się opcja wstawiania:

Strategia Google Ads na Black Friday

Po kliknięciu w odliczanie wyświetli nam się widżet:
Strategia Google Ads na Black Friday

Szczegółowe informacje na temat widżetu odliczania znajdziesz w materiałach supportu Google Ads.

Kampanie na słowa „Black Friday”

W trakcie trwania promocji, duże grono osób będzie szukało najlepszych okazji.

Część z nich nie ma jeszcze sprecyzowanego sklepu w którym kupią, więc ich wyszukiwanie ogranicza się do wpisania w wyszukiwarkę słów „Black Friday” lub „czarny piątek”.

Warto skupić się na słowach, które są bardziej sprecyzowane, czyli np. „Black Friday laptopy”, „Black Friday odzież”. Można oczywiście dodać do kampanii słowo kluczowe „Black Friday”, ale na ogół będzie ono rzadziej konwertowało lub wcale.

W zależności od branży, można rozważyć dodanie ogólnego słowa “Black Friday” do kampanii, ale na obniżonych stawkach i bardziej jako metodę na pozyskanie użytkowników do list remarketingowych. Wtedy, jeśli nie skonwertują, będzie można do nich powrócić kampanią displayową.

Black Friday z wyprzedzeniem

Jak widać na poniższym wykresie Google Trends, klienci zaczynają przygotowywać się do kupna już z początkiem miesiąca, z czego zainteresowanie wzrasta mniej więcej na półtora tygodnia przed Black Friday.

Warto zatem włączyć kampanie w sieci wyszukiwania na słowa takie jak Black Friday + [twoje słowo]. Idealnym scenariuszem byłoby stworzenie dedykowanego landing page’a na Black Friday, gdzie klienci mogliby z wyprzedzeniem zapoznać się z asortymentem, który będzie przeceniony.

Wykres Google Trends

Uważasz, że nie warto tracić budżetu na kliknięcia, które nie skonwertują tu i teraz?

Stwórz listę remarketingową osób, które odwiedziły tę podstronę i wróc do nich kampanią remarketingową w czasie trwania promocji.

Kampanie produktowe – reguły pliku danych

Aby mieć pewność, że kampanie produktowe przyniosą klientowi największy zysk, należy zastanowić się nad produktami, które chcesz promować podczas trwania zniżek.

Sugeruję spojrzeć na wykres skuteczności sprzedaży w Google Analytics, gdzie można zbadać najlepiej sprzedające się produkty (lub kategorie produktów) i na tej podstawie wyodrębnić je w kampanii PLA (np. przez etykietę niestandardową).

Jeśli wiemy co sprzedawało się w ubiegłych miesiącach, to z większą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, co się będzie sprzedawało teraz. Polecam również sprawdzić, jakie produkty były bestsellerami w listopadzie ubiegłego roku.

Dodatkową sprzedaż można także wygenerować poprzez dodanie reguły w pliku danych, która wstawia w tytuł produktu słowo „Black Friday”. W ten sposób, kiedy ktoś będzie wpisywał np. „płaszcz Black Friday”, „buty adidas Black Friday”, mamy szansę na uzyskanie większej ilości kliknięć w reklamę.

Będzie ona po prostu bardziej dopasowana do wyszukiwanego hasła, a co za tym idzie zwiększy się jej klikalność.

Jak można to zrobić?

Logujemy się do Google Merchant Center.

Produkty -> Plik Danych -> [klikamy na nazwę feedu] -> Reguły Pliku Danych ->
Utwórz Regułę

Następnie jako atrybut wpisujemy „tytuł” albo „title”. Wtedy otwiera nam się edytor reguły.

Wybieramy regułę przekształcania „Dodaj na początku” lub „Dodaj na końcu”,
jeśli chcesz żeby słowo „Black Friday” pojawiało się na początku lub na końcu tytułu produktu.

Google Merchant Centre

Automatycznie zmiana obejmie wszystkie produkty w feedzie. Można to oczywiście skonfigurować i dodać warunek, że chcemy żeby dodatkowy tekst pojawiał się tylko w określonych kategoriach produktów (na podstawie atrybutów). To już wszystko zależy od tego jak skonstruowany jest feed produktowy i jak pokategoryzowane są produkty.

Więcej na temat reguł pliku danych możesz przeczytać w ukochanym przez wszystkich supporcie Google Ads.

Dodam jeszcze, że aby uniknąć wyświetlania reklamy na samo słowo kluczowe „Black Friday”, można wykluczyć to słowo w dopasowaniu ścisłym w kampanii PLA.

Gotowi na Black Friday?

Na koniec chciałem dodać, że często jest tak, że klienci wstrzymują się z zakupem przez cały miesiąc, aby dopiero kupić, w dniu trwania promocji. Należy zatem dysponować pieniędzmi w sposób strategiczny, aby lwią część budżetu reklamowego przeznaczyć na promocję pod koniec miesiąca. Albo po prostu poprosić klienta o dodatkowy budżet :)

Mamy nadzieję, że nasza seria praktycznych porad i merytorycznych przykładów pomoże osiągnąć założony cel w strategii Waszego e-commerce albo kampaniach reklamowych. Pamiętajcie jednak, że wszystkie wskazówki stanowić mogą inspirację do wdrożenia części z nich, które uzupełniają dotychczasowe działania. Sprawdźcie także nasz artykuł dotyczący 5 protipów na Black Friday.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go:
[Wszystkie: 8 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiedza to potęga, przeczytaj również:

Infografika – jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

W dobie ciągłego pośpiechu i braku czasu mamy tylko chwilę na przyciągnięcie uwagi słuchacza, czytelnika, odwiedzającego naszą stronę czy profil w mediach społecznościowych. Scrollując ekran użytkownik zawiesza wzrok na ułamek sekundy, która decyduje, czy zapozna się z treścią, którą chcemy przekazać, czy utoniemy w morzu nicości obok masy innych przescrollowanych postów. Jeśli chcesz tego uniknąć, dowiedz się, jak mogą Ci w tym pomóc infografiki.

Czytaj więcej >