Google Marketing Live 2019 – podsumowanie

Google Marketing Live to jeden z największych eventów marketingowych na świecie. Zobacz nasze podsumowanie tego wydarzenia.

Google Marketing Live 2019 to jeden z najbardziej wyczekiwanych marketingowych eventów, który corocznie odbywa się w USA.
Tegoroczna edycja odbyła się w San Francisco w dniach 14-15. maja. Transmisję z konferencji można obejrzeć na żywo na oficjalnej stronie wydarzenia.

Nowości z Google Marketing Live 2019

Wśród najbardziej zaskakujących nowinek ze świata Google Ads pojawiły się nowe usługi usprawniające korzystanie z przeglądarki giganta, takie jak:

  • Showcase Shopping Ads – reklama produktowa z funkcją prezentacji, jeszcze niedostępna w Polsce, która pojawi się także w grafice Google, gdzie będzie można dokonać zakupu bezpośrednio z wyszukiwarki Google,
  • Google Local – reklamy na mapach pobliskich lokalnych usług,
  • Google Travel – łatwy i przystępny sposób rezerwacji hotelu, lotu czy stolika w restauracji,
  • Google Lens – rozpoznawanie obiektów za pomocą telefonu i wyszukiwanie ich w Google Grafika,
  • Google Knowledge Graph Search – przestrzeń wyszukiwarki z dokładną odpowiedzią na nasze zapytanie, np. kurs walut, godzina rozpoczęcia filmu w kinie, rezerwacja noclegu.

Na konferencji został zaprezentowany zupełnie nowy typ kampanii – Discovery Ads, który pojawi się w wielu placementach Google: Youtube Discovery Ads, Gmail Ads, a także w Google Discover Feed. Targetowana na podstawie wcześniejszych odwiedzin witryny, pobierania aplikacji, oglądania filmów i wyszukiwania map.

Nowością będzie także format reklam Gallery Ads, który mocno będzie przypominał reklamy karuzelowe znane nam z Facebook’a. W tym formacie będzie można dodać do 8 zdjęć, które będą się wyświetlały w wyszukiwarce, tylko na pierwszej pozycji na urządzeniach mobilnych.

Nowy typ reklamy natywnej Discover Ads
Nowy typ reklamy natywnej Discover Ads

Kolejną przedstawioną nowością na konferencji, która wzbudziła duże zainteresowanie jest Bumper Machine. Zapewne zmagaliście się wcześniej z tym, że chcieliście przetestować reklamy Bumper Ads (6-cio sekundowe niepomijalne reklamy video na Youtube), ale wymagało to produkcji lub montażu nowego video. Bumper Machine ma robić to za nas i wycinać z dłuższych video materiał pod format 6. sekundowej reklamy.

Reklama produktowa

Zapewne szerokim echem komentowana będzie funkcja reklamy produktowej z partnerami, która umożliwia współdzielenie jednego budżetu na kilka kont. Funkcja ta ma ułatwić współpracę marek ze sprzedawcami, dzięki możliwości przeznaczania konkretnych kwot nawet na wybrane produkty.

Google w podróży

Wśród zapowiadanych zmian wyszczególniono Google Travel, która ma zyskać jeszcze większe znaczenie. Wzbogacony o funkcję rezerwacji lotów bezpośrednio za jego pomocą czy wyszukiwanie noclegu oraz restauracji.

Przyszłość reklamy w wyszukiwarkach

W sieci wyszukiwań także nie zabrakło zmian, które mają sprawić, że korzystanie z wyszukiwarki stanie się jeszcze wygodniejsze. Podczas konferencji, podkreślano wagę wysokiej jakości merytorycznej i jakościowej reklam, a także dopasowanych do nich zdjęć czy grafik, które stanowią trzon nowego narzędzia jakim jest Google Lens.

Dzięki wykorzystaniu naszego smartfona, po zrobieniu nim zdjęcia, aplikacja ta rozpozna obraz i wyszuka materiał z nim związany (np. ze zdjęcia pokoju będziemy mogli rozpoznać typ i model lampy, a także odnaleźć ją w Google Grafika i zapewne – kupić).

Narzędzie Google Lens, które rozpoznaje obiekty na zdjęciach
Narzędzie Google Lens, które rozpoznaje obiekty na zdjęciach

Rewolucja w Data Studio

Niewątpliwie najciekawszym tematem drugiego dnia był panel, poświęcony w całości Data Studio. Podczas niezwykle treściwej prezentacji, przedstawiono nowe funkcje i zastosowania z wizualizacją danych za pomocą tego narzędzia. Do najważniejszych zmian w zakresie korzystania z Google Data Studio, uznano:

  • Data Studio Explorer – narzędzie w fazie testów, które ma umożliwiać sprawną wizualizację tych samych danych w różny sposób,
  • Data Studio Community Visualizations – nowa platforma za pomocą, której możliwe będzie pobranie nowych typów wykresów, diagramów oraz innych form wizualizacji danych.
Data Studio Community Visualizations
Data Studio Community Visualizations

Precyzyjniejsze aplikacje

W części poświęconej aplikacjom mobilnym pokazano zostało zastosowanie tzw. “precyzyjnego linku” (deep app linking), który umożliwi mierzenie w jednym miejscu ruchu pomiędzy aplikacją, a stroną, z której została pobrana. Link udostępniony w aplikacji, pozwoli na przekierowanie w określone miejsce na stronie internetowej naszej witryny. Wpłynie to na profilowanie użytkowników pod względem ich preferencji zakupowych.

Wnioski i podsumowanie

Klasycznie na pierwszym planie konferencji pojawił się temat polityki prywatności przeglądarki oraz niewłaściwego wykorzystywania zbyt dużej ilości danych osobowych. Coraz bardziej postępujący proces automatyzacji wyszukiwarki ma doprowadzić do tego, aby coraz więcej czynności, korzystało z coraz mniejszej ilości danych.

W temacie reklam, przywiązywano dużą wagę do odpowiedniego dostosowania treści do preferencji użytkowników, a także odpowiedniego dopasowania kontekstowego reklamy.

Tak jak w poprzednich edycjach, na Google Marketing Live 2019 nie zabrakło rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję oraz sprawienia, że targetowanie reklam będzie jeszcze bardziej precyzyjne, a także docierało do odbiorców na każdym etapie lejka zakupowego.

Duży nacisk był także na temat polityki prywatności, z racji na wprowadzone RODO w zeszłym roku, Google mocno edukuje jak odpowiednio korzystać z danych osobowych.

Większość nowości wejdzie w życie pod koniec tego roku, mniejsze z nich będą się stopniowo pojawiać w Google.

Google zmierza w stronę automatyzacji i całkowitego zaimplementowania uczenia maszynowego, który ma przyczynić się do funkcjonalniejszej wyszukiwarki. Niewątpliwie pozytywnym aspektem jest dążenie do dostarczania reklam wysokiej jakości, uwzględniającej preferencje zakupowe użytkowników, a także przykładanie większej wagi do ochrony danych osobowych.

Google stał się potężnym narzędziem, który już w niedalekiej przyszłości, będzie pretendował do miana jednego narzędzia, który odpowie na wszystkie potrzeby użytkowników.

Google Marketing Live 2019 - podsumowanie

Pierwsza część spotkania do obejrzenia na podanych poniżej stronach:

Druga część spotkania do obejrzenia na podanych poniżej stronach:

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go:
[Wszystkie: 22 Średnia: 4.6]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiedza to potęga, przeczytaj również:

Infografika – jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

W dobie ciągłego pośpiechu i braku czasu mamy tylko chwilę na przyciągnięcie uwagi słuchacza, czytelnika, odwiedzającego naszą stronę czy profil w mediach społecznościowych. Scrollując ekran użytkownik zawiesza wzrok na ułamek sekundy, która decyduje, czy zapozna się z treścią, którą chcemy przekazać, czy utoniemy w morzu nicości obok masy innych przescrollowanych postów. Jeśli chcesz tego uniknąć, dowiedz się, jak mogą Ci w tym pomóc infografiki.

Czytaj więcej >