Wzrost przychodów o ponad 110% podczas Black Week!

Black Week czy też Black Friday to okres, który dla wielu e-commerce jest nieoficjalnym otwarciem przedświątecznego sezonu zakupowego, w którym zyski ze sprzedaży znacznie wzrastają. Według raportu Expert Sender “Polacy i Black Week”, aż 98% Polaków wie, czym jest Black Friday, a 61% deklaruje czynny udział w trakcie wyprzedaży. To jeden z powodów, dla których wszelkie działania marketingowe warto zaplanować wcześniej, szczególnie gdy zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu potencjału narzędzi reklamowych, jak Google Ads czy Facebook Ads. W poniższym Case Study pokazujemy, że odpowiednio wcześnie zaplanowane działania, polegające na wykorzystaniu kampanii reklamowych w środowisku Google oraz Meta, mogą przyczynić się do naprawdę spektakularnych rezultatów sprzedażowych w okresie Black Week.
logo klienta corltand
wzrost przychodów
4 min
To może być Twoja historia!
Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wspomóc rozwój Twojego biznesu, nie wahaj się skontaktować. Nasza wiedza i doświadczenie są Twoim atutem na drodze do sukcesu. Zainwestuj w przyszłość swojej firmy już dziś, rozpoczynając rozmowę z nami. Razem możemy więcej!

Opis klienta

Cortland.pl to jeden z niewielu Autoryzowanych Resellerów Apple w Polsce, który obecny jest na naszym rodzimym rynku od 1992 roku. Z firmą Cortland współpracujemy od kilku lat, dbając o budowanie świadomości na temat brandu, pozyskując nowych klientów, a także uzyskując wartościową sprzedaż.

Partner zwrócił się do nas z prośbą o przygotowanie planu działania oraz wdrożenie strategii, która pozwoli wykorzystać potencjał okresu, którym jest Black Week.

Cel klienta

Głównym celem Cortland było uzyskanie jak najlepszych wyników sprzedaży z kanału Google Ads oraz Facebook Ads – w ujęciu rok do roku oraz do poprzednich tygodni działań, czyli zwykłego okresu sprzedażowego. Dodatkowo, naszemu Partnerowi zależało na pozyskaniu jak największego, jakościowego ruchu, tuż przed samym Black Week.

Wyzwania

Cortland posiada liczną konkurencję w branży elektroniki, która także starała się wykorzystać okres Black Week, by dotrzeć ze swoim asortymentem do potencjalnych klientów. Produkty Apple są zwykle droższe od konkurencyjnych, dlatego w działaniach reklamowych musieliśmy skupić się na precyzyjnym targetowaniu do osób, którym znane są zalety marki, a także wdrożeniu komunikatów, które będą wyróżniały się na tle innych, a przy tym będą budowały świadomość na temat korzyści z użytkowania sprzętu Apple.

Black Week jest także okresem, w trakcie którego wiele podmiotów funkcjonujących w świecie e–commerce inwestuje w działania reklamowe. Wobec tego jeszcze większe znaczenie zyskała dokładna analiza prowadzonych kampanii oraz strategiczne zarządzanie budżetem, które pozwoliłoby wykorzystać pełen jego potencjał.

Strategia działania

W strategii reklamowej Google Ads wyznaczyliśmy cele ilościowe:

  • liczbę użytkowników, 
  • przychodów,
  • oraz transakcji.

Nastawiliśmy też Partnera na działanie w pierwszej kolejności w górnym etapie lejka zakupowego. Dlaczego? Nasza strategia zakładała stopniowe zwiększanie ruchu na stronie, by następnie z działań wizerunkowych i ukierunkowanych na budowanie świadomości przenieść budżety na dolny etap lejka zakupowego. Takie działanie ma na celu uzyskanie jak największej liczby konwersji.

Działania zasięgowe rozpoczęły się już z początkiem września w Google Ads.. Postawiliśmy na wczesne przygotowania kampanii Google Ads, ponieważ już od września stopniowo wzrasta powszechne zainteresowanie i zapytania związane z Black Week w Polsce. Zdecydowaliśmy, że na samym początku nie będziemy działać agresywnie, by dopiero po kilku tygodniach przeznaczać coraz więcej budżetu i już w ujęciu rok do roku pozyskiwać szersze grono użytkowników. Na zdecydowany wzrost postawiliśmy od ostatniego tygodnia października, by w dalszej kolejności przygotować już zebrane duże listy remarketingowe i strukturę konta do Black Week. 

W strategii reklamowej Facebook Ads działania reklamowe podjęliśmy na ostatnie 2 tygodnie przed Black Week. Potencjał sieci społecznościowej, a także trendy reklamowe, które zakładają zwiększenie budżetu w docelowym dniu wydarzenia (Black Friday oraz kilka dni przed i po) powodowały, że był to czas wystarczający na zebranie dostatecznie dużej grupy odbiorców zainteresowanych ofertami Cortland. Właściwa promocja na Black Week, została uruchomiona na kilka dni przed Black Friday i trwała prawie do końca listopada. W strategii reklamowej skupiliśmy się na docieraniu do jak największego grona odbiorców zainteresowanych ofertami na Black Week, do których następnie docieraliśmy za pomocą remarketingu w kampaniach FB ADS i Google Ads, by zachęcić do zakupu produktów Cortland.

Na ten cel przygotowane zostały spójne grafiki, w prosty sposób informujące o obowiązującej promocji. Użyliśmy w kampaniach kilku różnych formatów reklamowych dla wzmocnienia efektu. Wszystkie reklamy (zarówno w prospectingu jak i w remarketingu) skupione były na zwiększeniu potencjału sprzedażowego. Na ten cel zadbaliśmy także o odpowiednie copy oraz przejrzysty komunikat CTA: Kup teraz.

Efekty i wyniki

Wyniki Google Ads

Początkowe założenia kampanii Google Ads, dotyczące stopniowego zwiększania ruchu, tydzień po tygodniu, spełniły się znakomicie. W ujęciu rok do roku nie były to wyższe wyniki, ale w kolejnych tygodniach strategia zwiększania ruchu spełniła swoją rolę i w podsumowaniu wrzesień – listopad 2021, do tego samego okresu z 2020 roku, pozyskaliśmy z kanału google/cpc aż 25% więcej użytkowników. W samym listopadzie uzyskaliśmy aż 43% użytkowników więcej.

Porównując rok do roku okres od poniedziałku do piątku, czyli cały Black Week, dane z google/cpc wyglądały następująco:

  • Liczba transakcji: wzrost: 33% Yoy,
  • Przychody: wzrost o 20%! Yoy,
  • CTR: wzrost o 48%!

Biorąc z kolei pod uwagę najgorętszy okres całego Black Week, czyli Black Friday, Google Ads wygenerowało dla Cortland (w modelu YoY) aż 64% wyższe przychody przy 62% wzroście transakcji. Skupiając się jednak na porównaniu okresu Black Week do wcześniejszych dni sprzed BW (porównanie Period over Period; PoP), wartość przychodu wzrosła aż o ponad 110%!

Istotną rolę w kontekście skalowania przychodów odegrały kampanie produktowe (Google Zakupy). Stopniowo, tydzień po tygodniu, zwiększaliśmy ich budżet i odpowiednio regulowaliśmy docelowy ROAS, by trakcie Black Week kampanie te nie miały jakichkolwiek ograniczeń. Ostatecznie, porównując czas listopadowych wyprzedaży do okresu poprzedzającego, koszty kampanii produktowych wzrosły o 30%, z czego uzyskaliśmy dla Cortland wzrost przychodów o 165%!

Wyniki Facebook Ads

Kampanie Facebook Ads, które zostały uruchomione na 2 tygodnie przed Black Week, także przyniosły Partnerowi dużą ilość konwersji. Podczas trwania kampanii, Facebook uczestniczył łącznie w 129 transakcjach zakupowych, z czego 54 były transakcjami last click.

Biorąc pod uwagę tylko działania kampanii Black Week, w porównaniu do okresu sprzed kampanii (model PoP), Cortland zyskał wzrost transakcji na poziomie 153% oraz wzrost przychodów na poziomie 183%.

Wskaźniki efektywności kampanii (porównanie do kampanii standardowych sprzed działań Black Week):

  • CTR (współczynnik kliknięć linku): wzrost o 60%
  • Ilość wyświetleń reklam: wzrost o 80%
  • Kliknięcia linku: wzrost o 92%

Podsumowanie

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż pozyskiwany ruch na stronę powodował, że oba kanały reklamowe wzajemnie ze sobą współpracowały. Kiedy dana grupa osób odwiedzała witrynę sklepu Cortland za pośrednictwem reklamy na Facebooku, to przy okazji algorytmy Google identyfikowały przeglądane przez nią treści, by następnie proponować dodatkowe oferty lub zachęcać do powrotu na stronę, podczas przeglądania innych stron internetowych. Synergia działań w tej sytuacji była jednym z najważniejszych punktów, pozwalających na poszerzanie grup odbiorców, a także docieranie z komunikatem sprzedażowym na najpopularniejszych serwisach i aplikacjach.

Odpowiednio zaplanowana strategia, wykorzystanie potencjału płynącego z synergii obu kanałów reklamowych, a także właściwa optymalizacja budżetu i działań sprzedażowych to klucze do sukcesu. Google Ads i Facebook Ads to narzędzia pozwalające zwiększać sprzedaż e-commerce, nie tylko w trakcie Black Week, choć w trakcie święta zakupów możemy najdobitniej przekonać się o tym, jak istotny wpływ na rozwój biznesu mogą mieć dobrze dobrane działania marketingowe.

logo klienta corltand
110%
wzrost przychodów

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!