Infografika – jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

W dobie ciągłego pośpiechu i braku czasu mamy tylko chwilę na przyciągnięcie uwagi słuchacza, czytelnika, odwiedzającego naszą stronę czy profil w mediach społecznościowych. Scrollując ekran użytkownik zawiesza wzrok na ułamek sekundy, która decyduje, czy zapozna się z treścią, którą chcemy przekazać, czy utoniemy w morzu nicości obok masy innych przescrollowanych postów. Jeśli chcesz tego uniknąć, dowiedz się, jak mogą Ci w tym pomóc infografiki.
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Czy wyobrażasz sobie prognozę pogody bez charakterystycznej planszy z chmurkami i słońcem, a jedynie panią pogodynkę odczytującą komunikat pogodowy? Czy połapałbyś się, jak dotrzeć z punktu A do B bez uproszczonego schematu komunikacji miasta lub mapy? Infografiki są wszędzie, a ich popularność i skala użycia wciąż rosną. Wiadomości, marketing czy social media już się bez nich nie obędą.

Czym jest infografika?

Infografika, jak sama nazwa wskazuje, to informacja graficzna, innymi słowy wizualizacja danych. Nawet najciekawsze informacje ukryte w bloku tekstu okażą się niestrawne dla przeciętnego czytelnika i zniechęcające do zapoznania się z nimi. Tak jak kupujemy oczami, tak samo my musimy kupić uwagę innych, podając to, co chcemy przekazać w przyjaznej, przyciągającej i atrakcyjnej postaci. 

Po co mi infografika?

Infografika - jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

Wszelka grafika jako element reklamy, przyciąga wzrok i skupia uwagę klienta na dłużej niż w przypadku tekstu. Jest to bardziej lubiana przez odbiorców forma, gdyż jak dowiodły badania dane przedstawione w formie wizualnej są o wiele bardziej przyswajalne, zrozumiałe i łatwiej zapamiętywane. W czasach, gdy nasz mózg jest zewsząd bombardowany bodźcami, takie ułatwienie dla jego pracy jest zawsze mile widziane. Dla odbiorcy oznacza to mniejszy wysiłek w odbiorze danych, dla przekazującego również oznacza to oszczędność czasu przy objaśnianiu przekazywanych treści. Odbiorca w lot pojmuje kształty, ich rozmiary i kolory, które mają podkreślić znaczenie danych. 

Badania pokazały również, że posty zawierające grafiki są popularniejsze niż tekstowe oraz częściej udostępniane, zatem łatwiej się rozprzestrzeniają. Stosując je na swoim profilu w social mediach masz zatem większe szanse poszerzenia grona odbiorców, jak i zwiększenia świadomości Twojej marki na rynku. 

Dodatkowo poprzez umieszczanie swojego logo obok ważnych i wiarygodnych informacji na infografice umacniasz swój status eksperta oraz pokazujesz, że nie jesteś tylko przedsiębiorcą, ale również znasz się na swojej branży. To wzbudza zaufanie klientów i sprawia, że jesteś wiarygodny, jako dostawca rozwiązań, których poszukują.

Dlatego właśnie Twoim obowiązkiem, jako przedsiębiorcy, jest jak najczęstsze korzystanie z infografik.

Efektywność infografik

Jak się domyślasz, przez wszystkie powyższe informacje i statystyki chcemy Ci przekazać, iż zamieszczając infografiki na swojej stronie czy w mediach społecznościowych znacząco wpłyniesz na wzrost rozpoznawalności swojej marki, dostarczysz informacji o ofercie i firmie, zwiększysz zasięgi, a tym samym zwiększysz grono klientów i przychody. Zważywszy, że infografikę możesz przygotować sam bez ponoszenia dodatkowych kosztów, gra jest warta zachodu. 

Jest wiele sposobów sprawdzenia, czy umieszczenie infografiki np. w social mediach przyniosło efekt i korzyść dla naszego biznesu. 
W kwestii budowania świadomości marki może to być:
– wzrost ruchu na naszej stronie poprzez linkowanie do niej
– liczba wyszukiwań naszej firmy lub produktu po opublikowaniu infografiki
– ilość subskrypcji i followersów w naszych mediach społecznościowych po publikacji 

Jeśli chodzi o zaangażowanie, skuteczność infografik ocenimy po:
– dłuższym czasie spędzonym na stronie przez odwiedzających
– ilości komentarzy
– ilości udostępnień, polubień i subskrypcji

Jak przygotować infografikę?

Wiesz już, czym są infografiki, i że ich potrzebujesz aby przyciągnąć uwagę, ale nie wiesz, jak je przygotować? Pomożemy Ci.

Przygotowanie

Najważniejszą rzeczą w infografikach są dane. Musisz wiedzieć, co chcesz przekazać, bez tego ani rusz. Jeśli nie masz własnych danych, możesz poszukać ich w internecie. Jest wiele stron oferujących statystyki w najróżniejszych dziedzinach. 

Ważne jest aby dobrze przygotować sobie treści oraz podzielić je na oddzielne grupy, tematy, działy, nadając im jednocześnie odpowiednie nagłówki. Łatwiej będzie je potem przedstawić i będą czytelniejsze. Pamiętaj też aby maksymalnie eliminować treści zbędne, tak aby infografika zawierała jak najmniej tekstu (idealna ilość do 230-330 słów). 
Pomyśl o kolejności przedstawianych danych, co powinno być wstępem, a co zakończeniem, tak aby Twoja infografika opowiadała spójną historię. Unikaj przypadkowości i chaosu.

Cel

Następnym krokiem jest określenie celu, w jakim przekazujemy dane. Czy mają one zwrócić uwagę na jakiś problem, porównać produkty czy sprzedać usługę? Jakie wnioski ma wyciągnąć odbiorca lub jakie ma mieć odczucia po zapoznaniu się z naszą infografiką. Zastanów się również jakim językiem będziesz operował, czy Twoja infografika ma być formalna i poważna, czy może z lekkim przymrużeniem oka i bezpośrednia. Ton przekazu będzie wpływał na samą formę graficzną, np. kolory.

Perspektywa

Infografika to nie suche fakty. Spójrz na swoje dane z innej perspektywy, wyszukaj ciekawych porównań i zestawień. Staraj się nie podawać suchych treści, znajdź interesujące szczegóły, które zaskoczą i będą chętniej udostępniane. 

Koncepcja i rodzaje infografik

Przyszedł czas na stworzenie koncepcji całej infografiki. W zasadzie masz tutaj pełną dowolność i nie ma jednego szablonu tworzenia infografik, jednak można je podzielić na kilka podstawowych rodzajów, które lepiej oddają konkretną tematykę i będą bardziej pasować do Twoich danych, niż inne. Warto się z nimi zapoznać i dostosować zamysł do własnych potrzeb.

Oto przykłady:

 1. Infografika w formie wizualizacji danych, czyli najprostsza wersja, z którą uosabiamy pojęcie infografiki. W zasadzie są to dane w formie wykresów, jednak przedstawione nietypowo i kreatywnie,
Infografika - jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę
 1. Mapa – najstarsza forma infografiki,
Infografika - jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

3. Infografika w formie charakterystyki danego tematu, zbierająca maksymalną ilość danych w jednej grafice, np CV,

Infografika - jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

https://turystyka.studentnews.pl/s/54/6347-NEWSY-turystyka-i-rekreacja/4053555-Jaki-naprawde-jest-Poznan.htm

 1. Infografika w formie osi czasu, pokazująca chronologię wydarzeń 
Infografika - jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę
 1. Infografika objaśniająca cykl jakiegoś procesu,
Infografika - jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

https://halfblog.net/tag/rants/

 1. Infografika przedstawiająca kolejność czynności lub rozwiązania jakiegoś problemu w formie listy, np. 7 najlepszych rad na…
Infografika - jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

https://www.edufinanse.pl/moje-oszczednosci/news-co-pomaga-w-oszczedzaniu-infografika,nId,2591191

 1. Infografika przedstawiająca postać/bohatera uosabiającego dany temat lub problem oraz opisująca jego cechy czy związane z nim dane,
Infografika - jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę
 1. Infografika w formie porównania przedstawiająca zestawienie różnych zjawisk, tematów, postaci itp. Np. zestawienie cech dwóch różnych produktów znacznie ułatwia wybór klientom.
Infografika - jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

www.visme.co

Projekt graficzny

Gdy wiesz już, jaką formę infografiki powinieneś dobrać, aby najlepiej zobrazować swoje dane, możesz stworzyć projekt graficzny. Wcześniej jednak warto go naszkicować celem weryfikacji, czy Twój pomysł się sprawdzi. Jeśli tak, możesz działać. Jeśli nie czujesz się na siłach by wykonać infografikę sam, zawsze możesz zlecić to grafikowi. 

O czym pamiętać projektując infografikę?

Jeśli jednak zamierzasz przygotować infografikę sam pamiętaj o tych paru sprawach:

 • Infografika musi być zrozumiała i czytelna, łatwa w odbiorze. Odbiorca nie może się zastanawiać, o co ci właściwie chodzi. Idealna infografika w łatwy sposób daje się zapoznać z tematem i zaprasza do jego zgłębienia, jest jak haczyk na rybę.
 • Infografika musi opowiadać jakąś historię, mieć logiczną ciągłość aby była łatwiejsza w odbiorze, tj. powinna mieć wstęp, rozszerzenie i zakończenie.
 • Infografika nie może być zbiorem suchych danych, to nie nudny raport roczny. Jeśli infografika nie zachęci odbiorcy do dalszych poszukiwań treści na Twojej stronie lub zapoznania się z rozwiązaniem problemu jakie oferujesz, nie spełnia swojej roli.
 • Jednocześnie strona graficzna nie może przytłoczyć danych, infografika ma być ciekawa i zachęcająca ale jednak jej celem jest informowanie i to jej cecha nadrzędna.
 • Infografika nie jest reklamą Twojego produktu. Poprzez wiarygodne i obiektywne treści ma zwrócić uwagę na problem lub temat, który interesuje odbiorcę i którego zachęci do poszukiwania dalszych informacji na Twojej stronie, na której być może oferujesz najlepsze rozwiązanie lub produkt. Oczywiście reklama może być infografiką, ale na pewno będzie mniej popularna i udostępniana od infografiki nie-reklamowej.
 •  jeśli planujesz więcej niż jedną infografikę zadbaj o ich spójność wizualną, co przyczyni się do ich rozpoznawalności oraz skojarzeń z Twoją firmą, a to wpływa na wizerunek marki oraz jej zakotwiczenie w świadomości odbiorców.

Programy do tworzenia infografik

Infogram – pozwala tworzyć i publikować wizualizacje Twoich danych w postaci interaktywnych i responsywnych wykresów. Program oferuje również wiele gotowych szablonów do wykorzystania. Infogram daje możliwość wyboru spośród ponad 30 typów wykresów, co gwarantuje, że znajdziesz w nim idealnie dostosowany do prezentacji Twoich danych.

infogram.com/

Canva – darmowe i bardzo popularne narzędzie do tworzenia projektów graficznych, w tym oczywiście infografik 

canva.com/pl_pl/

Piktochart – jeden z najbardziej znanych programów do tworzenia infografik jak i prezentacji. Prosty i intuicyjny, a dodatkowo posiada sporą, wciąż aktualizowaną bazę szablonów gotowych do użycia.

piktochart.com/

Podsumowując, infografiki są niezbędne do zaprezentowania treści przykuwającej uwagę i wyróżniającej się w morzu innych treści. Jeśli chcesz by Twoje posty były udostępniane i przyczyniały się do coraz większej rozpoznawalności Twojej marki i powiększania grona Twoich klientów, tworzenie ciekawych infografik będzie ich ważnym elementem, z pewnością wartym rozważenia. Po lekturze tego artykułu wiesz już zatem, co to infografika, po co ją tworzyć, jak i jakimi narzędziami. Jesteś wyposażony i gotowy by działać. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!