Zebrałem formuły od najprostszych do najbardziej zaawansowanych, w tym sposób pobierania wszystkich danych bez gubienia się w formułach Arkusza Google.
Skoncentrowałem się na trzech sposobach, które pomogą CI pobrać dane z trzech różnych obszarów Arkuszy Google. Obszary te obejmują:
- Dane z co najmniej jednej komórki w arkuszu.
- Dane z różnych zakładek lub arkuszy.
- Dane z innych arkuszy z różnych dokumentów Arkuszy Google.
Proste funkcje do prostego importu
Są to najbardziej podstawowe formuły, które są przydatne, gdy chcesz pobrać niektóre dane z arkuszy roboczych. Chociaż są proste stanowią podstawę innych funkcji Arkuszy Google. Przejdź więc do innych sekcji, jeśli nie potrzebujesz odświeżenia tak elementarnych obszarów.
Najlepsze w nich jest to, że możesz replikować do innych komórek bez wykonywania ręcznego procesu kopiowania, wklejania i modyfikowania formuł w każdej komórce, z której chcesz się odwoływać.
Sprawdźmy teraz te formuły!
Odniesienie do komórki
Jeśli chcesz uzyskać dane dla określonej komórki w arkuszu możesz użyć formuły bezpośredniego odwołania się do niej, aby uzyskać jej wartość. Na przykład, jeśli chcesz uzyskać dane z B3 użyjesz =B3 w komórce, w której potrzebujesz danych. Po naciśnięciu przycisku “Enter” wartość komórki zostanie zaimportowana.
Nie wiesz, jak powielić formułę w zakresie komórek? Postępuj zgodnie z instrukcją poniżej:
- Umieść kursor w komórce w docelowym arkuszu danych, która zawiera już formułę.
- Następnie przeciągnij go w dowolnym kierunku, w którym chcesz ustawić swój zasięg.
- I to wszystko! Twoja formuła automatycznie dostosuje się do rozszerzonego zakresu.
Odniesienie do arkusza w komórce
Formuła ta funkcja Arkuszy Google, która importuje wartość komórki w innych arkuszach (kartach) tego samego dokumentu.
Na przykład, jeśli chcesz pobrać nazwiska uczniów z innego arkusza w tym samym dokumencie, użyjesz =Studenci!B3. Oznacza to, że chcemy wartość komórki B3 w arkuszu Uczniowie.
Uwaga: Umieść nazwę arkusza w cudzysłowie, jeśli zawiera spacje lub inne znaki specjalne, takie jak !:;&* itp.
Zakres Odniesienia
Jeśli chcesz zaimportować określony zakres danych użyjesz formuły ={ZakresOdniesienia}. Na przykład ={A1:A4} pobierze dane z A1 do A4 i zmapuje je do twojego arkusza.
Formuły tej można również użyć do zaimportowania danych z innego arkusza w skoroszycie. W powyższym przykładzie, jeśli dane były w arkuszu Studenci, użyjemy ={Studenci!A1:A4}.
Uwaga: Umieść nazwę swojego arkusza w apostrofach, jeśli zawiera spacje lub inne znaki specjalne, takie jak !:;&* itp.
Odwołanie do całej kolumny
Jeśli chcesz zaimportować całą kolumnę do skoroszytu, możesz użyć odwołania do kolumny zamiast odwołania do komórki z powyższymi formułami. Oto jak możesz to zrobić: ={Studenci!A:A}. Ta formuła zaimportuje całą kolumnę do arkusza.
Możesz go użyć do zduplikowania kolumny w skoroszycie, używając po prostu tej formuły z ={A:A}.
Zaawansowane formuły do importowania danych do Arkuszy Google
Istnieją jeszcze dwie formuły, które są nieco zaawansowane, ale również łatwe do zrozumienia.
Używanie funkcji filtrowania do importowania danych z jednego arkusza Google do innego na podstawie kryteriów
Funkcja FILTR w Arkuszach Google jest jedną z najczęściej używanych funkcji w operacjach na danych. Sposób działania jest prosty: odfiltrowuje podzbiory danych z określonego zakresu przy użyciu podanych kryteriów. Jak możesz go użyć do importowania danych z innych arkuszy? Już tłumaczę:
Uwaga: funkcja FILTR i funkcja Filtr w Arkuszach Google to nie to samo!
Składnia:
=FILTER(data_set,condition1, condition2,…) Gdzie: data_range jest zakresem komórek do filtrowania. condition jest kryterium dla zakresu komórek, które zwraca TRUE lub FALSE dla funkcji Filter. |
Przykładowo, aby zaimportować dane z innego arkusza za pomocą funkcji FILTR, zrobisz to w ten sposób:
Ta formuła zwróci wszystkie pola z arkusza o nazwie “Dataset from Google Analytics”. Dane do załadowania znajdują się w kolumnie C od C2 do ostatniej komórki, gdzie F2:F jest większe niż 5. Ten przykład jest prosty z warunkiem filtru, który używa prostych operatorów porównania, takich jak >, = i <.
Możesz także zagnieżdżać warunki i uczynić go tak złożonym, jak to konieczne. Możesz także użyć funkcji REGEXMATCH, aby uczynić ją bardziej funkcjonalną.
Importowanie danych z zewnętrznych arkuszy kalkulacyjnych za pomocą funkcji ImportRange
Najłatwiejszym sposobem importowania danych z jednego arkusza Google do drugiego jest użycie funkcji IMPORTRANGE. Jeśli masz dane w osobnych arkuszach, formuła ImportRange może pomóc w zaimportowaniu danych w ciągu kilku sekund.
Aby więc zaimportować dane z innego dokumentu arkusza Google, postępujmy zgodnie z przykładem.
Składnia formuły ImportRange:
=IMPORTRANGE(„URL”, „NazwaArkusza!Zakres”) Gdzie: URL to link do arkusza kalkulacyjnego Google, z którego można pozyskać dane NazwaArkusza to nazwa arkusza, jeśli masz więcej niż jeden arkusz w skoroszycie. Zakres to zakres komórek, które chcesz zaimportować do arkuszy Google. |
Na przykład:
Aby zaimportować komórki od D2 do ostatniej komórki w tej kolumnie z pierwszego arkusza innego dokumentu Arkusza Google, użyjemy formuły w następujący sposób:
=IMPORTRANGE(„https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Epmja02CeyXMiyBEuvGg8J_LAqjgaZWiGjEL3gqjCZw/edit#gid=1264662665″,”!D2:D”) |
Podsumowanie
Importowanie danych z jednego arkusza Google do drugiego może być proste w przypadku prostych referencji. Jednak złożoność może się zmienić, gdy trzeba to zrobić dla wielu arkuszy z dużymi wierszami danych.
Omówiłem kilka opcji, aby wykonać import dla wszystkich danych – dużych i małych. Mam nadzieję, że przedstawione rozwiązania będą dla Ciebie pomocne i niejednokrotnie pomogą w złożonych operacjach przy użyciu Arkuszy Google.