Jak pisać angażujące posty na Facebooka?

Budowanie społeczności to wyzwanie dla każdego fanpage'a. Zobacz nasze wskazówki dotyczące tworzenia angażujących treści oraz pomysły na ciekawe posty na Facebooka.
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Budowanie zaangażowanej społeczności w social mediach to niemałe wyzwanie. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak pisać posty na Facebooka, aby były one bardziej angażujące? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś.

Z artykułu dowiesz się, jakie są kluczowe punkty, którymi (naszym zdaniem) powinieneś kierować się w tworzeniu angażujących treści w mediach społecznościowych oraz poznasz sprawdzone pomysły na posty.

Jeśli zależy Ci na zbudowaniu zaangażowanej społeczności, warto abyś pomyślał nad swoją strategią komunikacji w mediach społecznościowych. Jest to ważny element, któremu poświęcimy osobny artykuł, ponieważ dopracowana strategia komunikacji to podstawa Twoich działań na Facebooku.

Jak tworzyć angażujące posty na Facebooka?

Odpowiadaj na potrzeby – posty powinny być odpowiedzią na potrzeby Twojej grupy docelowej. Zadaj sobie pytanie “kim są moi odbiorcy?”. Obserwuj kto lubi Twoje posty, pod czym dostajesz najwięcej lajków, jakie treści są najchętniej udostępniane. Taki monitoring zachowań fanów Twojej strony niech będzie dla Ciebie cenną wskazówką, która pomoże Ci poznać grupę swoich odbiorców, a co za tym idzie, jeszcze lepiej dopasować treści do ich potrzeb. Takie statystyki możesz chociażby podejrzeć w Statystykach strony na Twoim fanpage’u lub Statystykach grup odbiorców w Menedżerze reklam.

 • Zadbaj o cel przekazu – przed publikacją treści zastanów się, jaką wartość chcesz przekazać swoim odbiorcom, jaki jest cel Twojego wpisu. Czy zależy Ci na rozbawieniu użytkownika, zainspirowaniu go, dzieleniu się z nim ekspercką wiedzą, a może po prostu poinformowaniu go o promocji w Twoim sklepie.
 • Nawiązuj do marki – niezależnie od tego, co publikujesz, posty powinny być spójne z Twoją marką. W swoich treściach nawiązuj do jej działalności, misji oraz produktów.
 • Rozmawiaj z odbiorcą – postaw na dialog, zadawaj pytania i odpowiadaj na komentarze swoich fanów. Dostosuj komunikację do swojej grupy odbiorców. Jeśli możesz pozwolić sobie na bezpośrednie zwroty, stosuj je. Takie działanie skróci dystans pomiędzy Wami, dzięki czemu poczują się oni swobodniej i chętniej zaczną angażować się pod postami.
 • Odwołuj się do emocji – pisząc, bądź autentyczny i odwołuj się do emocji. To pomoże odbiorcom utożsamić się z Twoją marką.
 • Przyciągnij grafiką- zadbaj o atrakcyjną grafikę, która przykuje uwagę. Opracuj swój branding i pamiętaj o tym, aby wygląd postów był spójny. Nawiązuj do swojej strony www, jeśli ją posiadasz. To pozwoli Twojemu odbiorcy lepiej zapamiętać Twoją markę.
 • Zatrzymaj treścią – ważna jest nie tylko strona graficzna, ale także content. Staraj się, aby Twój przekaz był prosty i zrozumiały dla odbiorców, urozmaicaj go emotikonkami. Stosuj wezwania do działania (Call To Action) po to, aby zachęcić odbiorcę do działania, na którym Ci zależy.

Poniżej przedstawiamy pomysły na angażujące treści, które możesz wykorzystać w swojej komunikacji na Facebooku. Zaangażowanie fanów w znacznym stopniu uzależnione jest od branży i marki, którą reprezentujesz, dlatego nie wszystkie propozycje mogą sprawdzić się w Twoim przypadku. Warto jednak eksperymentować z nowymi treściami! To może być dla Ciebie wartościowe case study!

Pomysły na ciekawe posty na Facebooka

Głosowanie za pomocą reakcji

Zachęcaj swoich fanów do głosowania za pomocą reakcji, niech opowiedzą się za jedną z dwóch lub kilku proponowanych przez Ciebie opcji. Do grafik tego typu możesz wykorzystać swoją ofertę lub dowolny temat, który jest spójny z tematyką profilu.
Po zmianie swoich algorytmów, Facebook zapowiedział spadki zasięgów postów tego typu. Jednak z naszych obserwacji wynika, że głosowanie za pomocą reakcji wciąż cieszy się zainteresowaniem, nawet na profilach dużych marek.

KFC, jako przykład na angażujące posty typu głosowanie reakcjami

Ankiety

Stosowanie ankiet to dobry sposób na poznanie preferencji fanów. Daj im prawo wyboru i zobacz, co będzie wzbudzać największe zaangażowanie. W ankietach oprócz grafik, możesz wykorzystać także gify, które na pewno będą ciekawym urozmaiceniem Twojego przekazu. Dodatkowo, jeżeli wybór przebiegnie po Twojej myśli, możesz opublikować wyniki ankiety oraz zaproponować rabat na dany produkt/usługę, który wybrali użytkownicy.

Ankieta od Orange jako przykład na angażujące posty

Zdjęcia od fanów

Udostępniaj zdjęcia przesłane przez fanów lub takie, na których zostałeś oznaczony. Takie działanie pozwoli zbudować silną więź między społecznością a Twoją marką. Odbiorcy czując się jej częścią, staną się niejako jej ambasadorami. Warto to wykorzystać!

Angażujące posty typu zdjęcia od fanów

Zachęcanie do dyskusji

Prowadź dialog ze swoimi fanami. Zadawaj im pytania w copy lub na grafice. Pytaj o wszystko, co w jakiś sposób jest powiązane z Twoim profilem. To świetny sposób, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o upodobaniach lub oczekiwaniach swojej społeczności. Ta forma bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wyboru tematów na posty, gdzie to odbiorcy decydują, o czym chcą czytać. Angażująca jest także forma, w której fani mogą dokończyć podane zdanie.

Post z pytaniem zachęcający do dyskusji

Real Time Marketing

Dobrze wykonany RTM odnosi się do bieżących wydarzeń lub informacji oraz umiejętnie nawiązuje do marki, bądź jej oferty. Jest to świetny sposób na aktywowanie swojej społeczności, ale nie tylko! Jeśli post jest naprawdę dobry ma szansę stać się viralem. Staraj się być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami i wykorzystuj to w swojej komunikacji na Facebooku. Ważne, aby nie powielać schematów i robić to po swojemu. Zobacz, jak robi to IKEA.

Ikea, jako przykład na angażujące posty typu RTM

Święta i znane daty

Nawiązuj w postach do świąt i znanych dat. Sprawdzaj również kalendarz świąt nietypowych i wykorzystuj te, które tematycznie pasują do Twojego profilu.

Jak pisać angażujące posty na Facebooka?

Śmieszne posty

Nawet jeśli zależy Ci na budowaniu wizerunku eksperta, od czasu do czasu nie zaszkodzi wykazać się odrobiną poczucia humoru. Twoi fani spędzają czas na Facebooku, nie tylko dla wartościowych treści, ale także po to, aby dobrze się bawić.

Zabawny post od netflix

Konkursy

Jeśli masz taką możliwość, organizuj konkursy na swoim fanpage’u. Postaraj się, aby przygotowane przez Ciebie nagrody były atrakcyjne dla Twoich fanów, a zobaczysz, jak ich zaangażowanie będzie rosnąć.

Pamiętaj, że do każdego przeprowadzonego konkursu na fanpage’u musisz stworzyć osobny regulamin, a także o tym, że nie możesz zmuszać użytkownika do podjęcia działania z postem. Jeżeli planujesz losować zwycięzców to musisz mieć zgodę Izby Celnej, a 10% wartości brutto nagród wpłacić, jako opłatę za organizację loterii. Jeżeli nagroda przekracza 760 zł to musisz również odprowadzić od niej podatek od wygranych w wysokości 10% w imieniu wygranego.

Post konkursowy na profilu Pepsi

Wartościowe treści

Dziel się swoją ekspercką wiedzą, przedstawiaj ciekawe case study. Ważne, aby treści, które udostępniasz były wartościowe dla Twoich odbiorców. Może być to post przekierowujący do Twojego najnowszego artykułu na blogu lub do materiału innego twórcy, którego podziwiasz i uważasz jego wiedzę za użyteczną. Dobrym przykładem dzielenia się wiedzą jest nasz artykuł o aktualnych wymiarach grafik na Facebooku.

Post na profilu Get Noticed Agency

Emocjonalne posty

Publikuj posty, z którymi odbiorcy będą mogli się utożsamić, spróbuj wpisać się w ich emocje. Może to być historia chwytająca za serce lub przedstawienie typowych zachowań/reakcji ludzkich w określonej sytuacji. Jako społeczność, mamy to do siebie, że często odczuwamy podobnie, dlatego takie posty chętnie angażują i budują w nas poczucie jedności.

Piesek wyczekujący przy oknie

Gry i zabawy

Nic tak nie pobudza do myślenia, jak tematyczny rebus czy zagadka matematyczna. Takie rodzaje postów mogą wydawać Ci się niemodne, ale na wielu profilach naprawdę dobrze się one sprawdzają. Warto je przetestować.

Labirynt do frytek KFC

Backstage

Zdjęcia lub filmy pokazujące firmę zza kulis są strzałem w dziesiątkę. Dają poczucie, że mamy do czynienia z czymś premium. Posty tego typu nie tylko skutecznie zwiększają zaangażowanie, ale także budują zaufanie i sympatię wokół marki. To szansa, aby pokazać “ludzką twarz” swojej firmy.

Backstage sesji zdjęciowej dla YES

Cytaty i historie

Facebookowa społeczność chętnie reaguje i udostępnia na swoich tablicach motywacyjne lub życiowe cytaty. Wykorzystaj to, dzieląc się na swoim profilu np. wypowiedziami autorytetów z branży lub pokrewnych, które tematycznie nawiązują do Twojej działalności.

Post Nike z motywującym cytatem

Cykliczne posty

Stwórz cykl postów, w których będziesz dostarczać odbiorcom konkretną dawkę wiedzy. Ważne, aby robić to regularnie. Wybierz dowolny dzień tygodnia i stwórz dla swojego cyklu unikalną nazwę lub #hashtag, który wyróżni go spośród innych treści.

Cykl postów znana marka online

To kilka pomysłów na angażujące posty na Facebooka, które naszym zdaniem warto przetestować na swoim fanpage’u.

Jakich postów nie lubi Facebook?

Każdy z nas już wiele razy słyszał o legendarnych „algorytmach Facebooka”. Niejeden twórca miał wątpliwą przyjemność załamywać ręce po dodaniu interesującego, angażującego posta, którego „zasięgi były po prostu dramatyczne. To prawda- nie wszystkie posty napisane w sposób podręcznikowy dotrą do Twoich odbiorców w zakładanej skali. Natomiast warto wiedzieć jakich błędów powinieneś się wystrzegać, aby zjawisko to minimalizować:

 • częstotliwość postowania – to bodaj najpopularniejszy błąd. Najgorszym co możesz zrobić po sukcesie poprzedniego wpisu, to próba zbyt szybkiego „pójścia za ciosem”. Stawiając się w roli odbiorcy – sam nie chciałbyś przecież, by Twoja ulubiona marka stała się zbyt „nachalna”. Jak często planować posty? To oczywiście zależy od contentu i grupy docelowej. Najłatwiej byłoby rzucić radą w stylu: nie częściej niż raz dziennie. Na to oczywiście znajdą się strony, które z dużym powodzeniem postują kilka lub kilkanaście razy dziennie. Obserwuj statystyki i sam dobierz odpowiednią częstotliwość.
 • pora na post – zwróć uwagę na pory, w których Twoja grupa docelowa jest najbardziej aktywna „na Fejsie”.
 • kontrowersje – temat rzeka. Raz złamiesz regulamin Facebooka – wypadasz ze swoją stroną z gry bezpowrotnie. Facebook lubi duży ruch wokół postów, ale jest uczulony na kontrowersje. Dobieraj ich tematy ostrożnie i z wyczuciem. Nie szukaj zaangażowania politycznego – bardziej zwróć uwagę, by oddziaływać na humor fanów czy reagować na bieżące wydarzenia (RTM).
 • co dzieje się na Facebooku, zostaje na Facebooku – oczywiście warto oprócz fanpage’a na Facebooku rozwijać także witrynę Twojej marki. Natomiast musisz pamiętać, że odnośnik „na zewnątrz” do niej lub do jakiejkolwiek innej witryny jest w stanie znacząco obniżyć zasięg posta. Staraj się zawierać odnośniki na grafikach lub w komentarzach bezpośrednio pod postem.

Może Ty masz jakieś sprawdzone sposoby na tworzenie przyciągających treści, o których nie wspomnieliśmy? Jeśli tak, koniecznie się nimi podziel!

Jedna odpowiedź

 1. Cykliczność jest skrajnie ważna w postowaniu contentu – pierwszą sprawą jest wytwarzanie w odbiorcach nawyku związanego z naszymi materiałami, ale druga sprawa, to oczywiście algorytm – który uwielbia rzeczy, które pojawiają się cyklicznie. Oczywiście nie umniejszając innym aspektom postowania ;) Dzięki za tekst!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!