Nie jesteś grafikiem, a chcesz przygotować kreację. Poznaj darmowe programy graficzne.

Nie ma nic przyjemniejszego od satysfakcji z własnego dzieła. Niezależnie od dziedziny. Może teraz spróbujesz swoich sił w projektowaniu graficznym? Znajdziesz tutaj 10, według nas najlepszych, programów graficznych różnego przeznaczenia, dzięki którym stworzysz identyfikację wizualną swojej firmy, zmontujesz wideo z wesela, a nawet przygotujesz własną koszulkę do druku!
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Gdy byliśmy dziećmi niepotrafiącymi jeszcze wypowiedzieć wyraźnie zdania, każdy z nas już tworzył konstrukcje z Lego, lepił dinozaury z plasteliny, przygotowywał laurki na dzień babci, czy tworzył abstrakcyjne malowidła na ścianie w pokoju, z których rodzic nie był zbytnio zadowolony. To wszystko jest efektem wyobraźni ludzkiej, która jest niepowtarzalna i oryginalna na swój sposób. Pomożemy Ci ją przenieść do programu graficznego, w którym, w odróżnieniu od kartki papieru, możesz z łatwością cofnąć swój ruch, testować, improwizować bez obawy o zniszczenie pracy. Kwintesencja pierwszego starcia z nowym środowiskiem! W tym artykule przedstawię Tobie narzędzia, które pozwolą na stworzenie takiej kreacji z dziedziny grafiki komputerowej i multimediów na laptopie, tablecie czy nawet smartfonie. Prócz sprawnego komputera musimy dobrać odpowiedni program graficzny, który pozwoli Ci na tworzenie kształtów, przejść koloru, edycji zdjęć czy zrobienie wyróżniającej się prezentacji na tle innych. W poniższym materiale przedstawię 10 darmowych programów graficznych, które na pewno przypadną Tobie do gustu. Ich opracowany interfejs graficzny będzie przejrzysty i odpowiedni dla osób, które pragną nauczyć się, postawić pierwsze kroki, bądź po prostu spróbować swoich sił w projektowaniu graficznym.

Różnica między grafiką rastrową, a wektorową

Przed rozpoczęciem chcę Tobie wyjaśnić dwa pojęcia.
Grafika rastrowa – obraz składa się z pixeli. W skład nich wchodzą zdjęcia, filmy, fotomanipulacje. Blisko skupione siebie piksele sprawiają, że fotografia wygląda na barwną i jest pełna detali. Powiększanie obrazu rastrowego powoduje utratę jakości fotografii; współczynnik PPI (pixel per inch) informuje nas o zagęszczeniu; określa ilość pikseli mieszczących się w jednym calu, co świadczy o ostrości i jakości obrazu. Optymalną wartością w druku jest 250/300 ppi w przypadku materiałów graficznych oglądanych z bliska, a dla np. banerów, rollup’ów może być to już 100/150 ppi. Do wyświetlania na monitorze w zupełności wystarczy zdjęcie o rozdzielczości 72 ppi.

Grafika wektorowa – obraz składa się z obiektów opisanych parametrami (takimi jak współrzędne punktów) oraz atrybutami (kolor, grubość, wypełnienie, przezroczystość). Są to przeważnie ilustracje, loga i animacje. Najważniejszą cechą jest bezstratność podczas skalowania. Nawet zaprojektowane logo w wektorach o wymiarach 1cm x 1cm, może być przeskalowane do wymiarów liczonych w metrach bez utraty jakości. Pliki zawierające wektory zajmują mniej pamięci na dysku niż grafika rastrowa.

Nie jesteś grafikiem, a chcesz przygotować kreację. Poznaj darmowe programy graficzne.

Na wstępie musisz zadać sobie pytanie co chcesz stworzyć. Projekt domu w 3D? Uwydatnić kolory trawy w zdjęciu z Twoim pupilem? Czy też może zaprojektować wizytówkę reklamującą Twoją działalność? Ze względu na różnorodność programów oraz ich cel zastosowania nie ma złotego środka “od wszystkiego”. Nawet najbardziej profesjonalne i absurdalnie drogie narzędzia nie mają takiej ilości funkcji. Gdyby tak było, interfejs byłby niezwykle nieczytelny i trudny w obsłudze, a przecież nie o to Tobie, drogi czytelniku chodzi, prawda?

Darmowe programy graficzne do tworzenia/edycji grafiki – typy Get Noticed

Gimp

Gimp - darmowe programy graficzne

Zdecydowanie najpopularniejszy, darmowy program do projektowania graficznego. GIMP działa na zasadzie Open Source – kod programu jest ogólnodostępny dla użytkowników i nie jest tworzony w celach komercyjnych, dzięki czemu cieszy się ogromną popularnością. W związku z czym program jest stale rozwijany przez uzdolnionych, zafascynowanych programistów z całego świata. Ostatnia wersja GIMP’a sprawiła, że nie odstaje zupełnie od tych najlepszych programów do grafiki rastrowej takich jak Photoshop, Affinity Photo czy Corel Photo-Paint. Sprawne poruszanie się po interfejsie wymaga jednak trochę czasu, by móc efektywnie posługiwać się efektami, warstwami oraz narzędziami. Jednak Twój poświęcony czas zaowocuje w niezwykle wydajny workflow dzięki któremu będziesz miał ochotę rozwijać się cały czas! W tym przypadku droga jest ułatwiona. Portal YouTube jest przeładowany poradnikami, sztuczkami, a internet – dodatkami w postaci wtyczek do programu.
https://www.gimp.org/downloads/

Photo Pos Pro

Photo Pos Pro - darmowe programy graficzne

Prawdziwy kombajn do edycji zdjęć! Program jest idealny do nieco bardziej zaawansowanej edycji zdjęć, nie odbiega znacznie od topowego Lightrooma czy CameraRaw. Posiada typowe funkcje, takie jak poprawianie kontrastu, oświetlenia, saturacji, maskowania czy balansu bieli, jak i również oferuje masę wtyczek ułatwiających pracę nad zdjęciem. Interfejs jest prosty w obsłudze i niezwykle czytelny, co czyni z tego programu bardzo dobrą alternatywę Lightrooma.
https://www.photopos.com/PPP3_BS/Default.aspx

Photopea

Photopea - darmowe programy graficzne

Jednym słowem – WOW. Darmowy Photoshop w przeglądarce, który potrafi obsłużyć takie formaty plików jak np .PSD, .AI, .XD, a nawet .RAW. Po załadowaniu strony przeglądarki ukazuje się nam odwzorowany w znacznej mierze interfejs Photoshopa. Podstawowe narzędzia znajdujące się po lewej stronie, jak i funkcje ukryte w górnym pasku menu oferują niemalże identyczne funkcje. Obecna wersja Photopea nie posiada jednak wszystkich innowacji, które możemy znaleźć w najnowszych odsłonach Photoshopa, tj. galeria inteligentnych filtrów, obiekty 3D, tworzenie perspektyw. Dzięki temu, iż interfejs tego programu został odwzorowany na podstawie Photoshopa, możemy oglądać poradniki i kursy właśnie tego programu, powtarzając kroki jeden do jednego. Jeśli w przyszłości planujesz pracować w Photoshop’ie zdecydowanie polecam zapoznać się z tym programem. Brawa dla naszego południowego sąsiada, twórcy tego programu – Ivana Kuckira.
https://www.photopea.com/

Inkscape

Inkscape - darmowe programy graficzne

Chcesz stworzyć logo, wizytówkę albo wzór na koszulkę? Najlepszym wyborem będzie program do grafiki wektorowej! Inkscape opiera się na formacie SVG jako podstawowym formacie plików. Format ten w przeciwieństwie do grafiki rastrowej jest bezstratny podczas skalowania. Nasze projekty zawsze będą miały ostre krawędzie, co w dziedzinie druku, jak i grafice WEBowej jest niezwykle ważne i estetyczne. Program czasami miewa spadki wydajności, lecz dopiero wtedy gdy nasz projekt składa się z wielu warstw bądź efektów. Nawet gdyby był płatny, zdecydowanie warty uwagi program do grafiki wektorowej. 
https://inkscape.org/release/inkscape-1.1/

Vectr

Vectr - darmowe programy graficzne

Projektowanie stron internetowych, aplikacji mobilnych czy opakowań produktu przyjdzie z tym programem szybko i przyjemnie. Oprogramowanie działa zarówno w przeglądarce oraz jako aplikacja desktopowa. Bogaty zasób kształtów, czcionek, cieni, filtrów czyni z tego programu bardzo wydajne narzędzie do prototypowania. Interfejs jest czytelny i nieskomplikowany. Wygodną funkcją, która oferuje Vectr jest przesyłanie, oraz współtworzenie w czasie rzeczywistym projektu. Szybkość pracy i pełna automatyzacja, to lubię!
https://vectr.com/

Gravit Designer

Gravit Designer - darmowe programy graficzne

W pełni funkcjonalna aplikacja do projektowania wektorów firmy Corel Draw. Program przystosowany jest do projektowania wszelkich prac opartych na wektorach – ikony, loga, materiały do druku, własna typografia, ilustracje, ekrany aplikacji. Program działa on-line jak i jako aplikacja desktopowa. By móc skorzystać z programu wymagana jest rejestracja na stronie. Po tym kroku przyznawany jest nam bezpłatny dostęp do oprogramowania oraz subskrypcja premium na miesiąc, z możliwością przedłużenia tego okresu. Po jego upływie tracimy funkcje dostępne w pakiecie PRO. Wersja w pełni darmowa nadal jest potężnym narzędziem, lecz największym minusem będzie utrata możliwości wyeksportowania pliku .PDF w rozdzielczości 300 DPI, oraz utrata przestrzeni kolorów CMYK. Atrybuty te są ważne, jeśli chcemy wysłać nasz projekt do drukarni.
https://www.designer.io/en/

Infogram

Infogram - darmowe programy graficzne

Internetowa platforma do wizualizacji i infografiki danych. Od teraz wykresy na Twojej prezentacji będą przykuwały oko, a słuchacze cały czas pozostaną w skupieniu. Aplikacja oferuje animacje, interaktywność, możliwość wstawiania filmików oraz gotowe już wykresy, które wymagają jedynie podmiany danych.
https://infogram.com/

DaVinci Resolve – Darmowy program do montażu video

DaVinci Resolve - darmowe programy graficzne

Pora zmontować nagrania z wakacji! Mimo iż program jest w pełni darmowy, to nie brakuje mu funkcji, które sprawią, że film będzie wyglądał jak premiera kinowa! Dostępne możliwości edytorskie wprowadzą Cię w świat montażu video, które z dumą będziesz share’ował znajomym w internecie. Kolorkorekcja, maskowanie, praca na kilku kamerach, grading HDR, edycja audio, zdalna współpraca nad jednym projektem w kilka osób – czego chcieć więcej!
Rozgłos tego produktu był tak duży nie tylko ze względu na cenę w wysokości 0$, lecz dlatego, że dla niektórych jest lepszą opcją niż popularny Premiere Pro z pakietu Adobe.
https://www.blackmagicdesign.com/pl/products/davinciresolve/

Blender – Darmowy program do modelowania 3D

Blender - darmowe programy graficzne

Narzędzie trochę bardziej skomplikowane niż dinozaury z plasteliny czy kasztanowy człowieczek :) Open-Source’owy program do grafiki 3D pochłonie Cię na wiele godzin – i to zupełnie za darmo. Wiele firm pracuje na tym programie nie ze względu na cenę, lecz dlatego, że jest to naprawdę mocny, nieustannie rozwijający się program. W serwisie YouTube oraz na stronach poświęconym poradnikom znajdziemy bardzo dużo materiałów z zakresu nauki tego programu. Stwórz swój model, nadaj mu teksturę, dodaj oświetlenie a następnie stwórz animację – zapraszam do zabawy!
https://www.blender.org/

Canva

Canva - darmowe programy graficzne

Prosty w obsłudze program graficzny online, dostępny zarówno na urządzeniach z Androidem jak i iOS. Dzięki temu oprogramowaniu stworzymy infografikę na Instagrama, baner internetowy, pocztówkę z wakacji i wiele innych. Ilość dostępnych narzędzi nie będą ograniczały Twojej kreatywności, nawet używając planu bezpłatnego. Znajdziesz tam wiele zasobów edukacyjnych jak i gotowych już projektów, które możesz edytować według swoich upodobań.
https://www.canva.com/

Drogi czytelniku – mam nadzieję, że wyżej przedstawione przeze mnie programy graficzne rozwiały wszelkie wątpliwości na temat który program służy do czego, na co zwracać uwagę przy wyborze środowiska w którym będziemy pracować, a przede wszystkim – jakie są darmowe alternatywy pakietu Adobe, Affinity czy Corel’a. Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do spróbowania swoich sił i utwierdziłem w przekonaniu, że mając w posiadaniu jedynie te, darmowe oprogramowanie będziemy w stanie wykonać praktycznie każdą pracę graficzną, którą sobie wyobrazimy. Oczywiście posiadając oryginalne, płatne oprogramowanie z wyższej półki praca będzie przyjemniejsza i wydajniejsza. Ich głównymi zaletami jest między innymi kompatybilność, którą oferuje np. Adobe Cloud. Daje ona nam dostęp do wszystkich plików i fontów zapisanych na koncie – bardzo przydatna rzecz, jeśli pracujesz na kilku komputerach. Pamiętajmy, żeby być cierpliwym i łatwo się nie poddawać, a w razie pytań i problemów – szukać odpowiedzi w Internecie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!