Dlaczego Google Ads i Google Analytics pokazują różne dane?

Zagłębianie się w odmętach statystyk i wskaźników Google Analytics, laika analityki może przyprawiać o zawrót głowy. Ponadto, porównywanie wyników z Google Ads może wywołać niemiłe zaskoczenie i frustrację, z powodu rozbieżności między tymi narzędziami. Skąd to wynika i na co szczególnie zwracać uwagę, żeby dane były wiarygodne? Zapraszamy do wpisu rozprawiającego się z faktami i mitami analityki internetowej.

Warto mieć na uwadze, że wszystkie dane dotyczące reklam, które są widoczne w Google Analytics, pochodzą z Google Ads. Właśnie w tym celu niezbędnym krokiem jest połączenie tych narzędzi oraz importowanie śledzenia, jak i ustawienie konwersji na koncie Google Ads. Dane z obu narzędzi pokrywają się w większości przypadków w takich metrykach jak koszt kliknięcia, kliknięcia czy liczba użytkowników. W niektórych wskaźnikach występują jednak rozbieżności, które wynikają z różnej metodologii interpretowania danych pomiędzy nimi, które zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Rozbieżności w danych między Google Ads a Google Analytics

Połączenie kont między tymi dwoma narzędziami gwarantuje przesyłanie między nimi danych. Nie uwzględnia to jednak okresu, w którym konta nie były ze sobą połączone. Oznacza to zatem, że aktywne reklamy w Google Ads nie będą widoczne w Google Analytics, jeżeli wcześniej konta nie zostały zintegrowane. W odwrotnej sytuacji, kiedy na stronie został zaimplementowany kod Google Analytics nie będziemy mogli korzystać z list remarketingowych czy śledzenia konwersji z niepołączonego konta Google Ads. Jest to szczególnie ważne przy analizie dłuższych zakresów dat, kiedy jedno z narzędzi nie było aktywne.

1. Pamiętaj o połączeniu kont Google Ads i Google Analytics, aby mieć szerszy ogląd na analitykę internetową Twojej strony. Google nie widzi danych, które były dostępne w narzędziu reklamowym  przed połączeniem kont.

2. Wybierz tylko jeden widok danych dla dedykowanego konta Google Ads, ponieważ łączenie wielu kont komplikuje dane widoczne w raportach.

3. Ogranicz wykorzystywanie filtrów w Google Analytics, które mogą usuwać bądź zaburzać niektóre dane zaciągane z Google Ads.

4. Dane Google Ads importowane są do Google Analytics na bieżąco, jednak czas aktualizacji pomiędzy narzędziami jest różny. Mogą z tego wynikać np. przypisywane konwersje z dziennym opóźnieniem.

5. Google Ads liczy konwersje od momentu kliknięcia reklamy, Google Analytics widzi szerszą ścieżkę (łącznie z konwersjami po obejrzeniu, wyświetleniu i wspomaganymi) i uznaje transakcję w momencie faktycznej finalizacji.

Dlaczego Google Ads i Google Analytics pokazują różne dane?
0 0 głosy
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

newsletter

Zapisz się do newslettera!

Nowości, porady, informacje o usługach zwiększających rentowność, darmowe materiały edukacyjne i dużo więcej. Wybierz jaka treść Cię interesuje i ciesz się swoją dawką wiedzy!

Wiedza to potęga, przeczytaj również:

Czym jest TikTok Ads?

Czas czytania 3 min Reklamy TikTok Ads stają się coraz popularniejsze wśród firm i marketerów, którzy chcą dotrzeć do swoich klientów na nowych platformach społecznościowych. TikTok to popularna aplikacja do tworzenia i udostępniania krótkich filmów, która przyciąga młodszą publiczność. Dzięki temu, że TikTok ma ponad miliard użytkowników na całym świecie, oferuje nieograniczony potencjał dla firm, które chcą dotrzeć do nowych odbiorców.

Czytaj więcej >
kiedy zobaczę pierwsze efekty pozycjonowania

Kiedy będą widoczne efekty pozycjonowania?

Czas czytania 4 min Pozycjonowanie serwisów internetowych to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i stałej analizy, ale kiedy można spodziewać się widocznych efektów? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. W tym artykule wyjaśnię jakie elementy wpływają na oszacowanie czasu potrzebnego na wypracowanie efektów.

Czytaj więcej >
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, zostaw komentarz!x

Zapisz się do newslettera.

Poznawaj nowości w marketingu internetowym i porady dotyczące rozwoju biznesu!