Kiedy będą widoczne efekty pozycjonowania?

Pozycjonowanie serwisów internetowych to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i stałej analizy, ale kiedy można spodziewać się widocznych efektów? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. W tym artykule wyjaśnię jakie elementy wpływają na oszacowanie czasu potrzebnego na wypracowanie efektów.

Czym jest pozycjonowanie stron i dlaczego jest ważne?

Pozycjonowanie stron WWW, inaczej optymalizacja pod wyszukiwarki (SEO), to zestaw działań mających na celu poprawę widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania poprzez podniesienie pozycji fraz, na które wyświetla się dany serwis. Dzięki temu potencjalni klienci łatwiej znajdą Twoją stronę wśród konkurencji. Zwiększenie widoczności owocuje również większą rozpoznawalnością brandu i budowaniem pozycji lidera w branży. 

Kluczowe korzyści z pozycjonowania

  • Zwiększenie ruchu na stronie
  • Wyższa konwersja odwiedzin w sprzedaż
  • Budowanie wiarygodności marki
  • Zmniejszenie kosztów reklamy
  • Budowanie społeczności

Czynniki wpływające na szybkość uzyskiwania efektów

Poniżej przedstawiam kilka czynników, które wpływają bezpośrednio na estymacje wyników działań SEO. 

Konkurencyjność branży i słów kluczowych

W branżach o wysokiej konkurencji efekty pozycjonowania mogą pojawić się później niż w niszowych sektorach. Branże związane z modą, elektroniką, czy z wyposażeniem wnętrz są niezwykle konkurencyjne. Wybór odpowiednich słów kluczowych jest kluczowy pod kątem wypracowania efektów i optymalizacji budżetu. 

Jakość i optymalizacja strony internetowej

Jest to element dość często bagatelizowany przez klientów jak i czasem przez same agencje marketingowe.  Strona zoptymalizowana pod kątem SEO, z szybkim czasem ładowania i dobrą użytecznością, odpowiednią strukturą nagłówków oraz poprawnie zoptymalizowanym budżetem indeksowania będzie lepiej oceniana przez wyszukiwarki, co przełoży się na wzrost pozycji jak i zadowolenie użytkownika. 

W przypadku mniejszych serwisów zalecamy korzystanie z takich CMS jak Worpdress, oferuje on sporą elastyczność dokonywanych zmian, prostą obsługą jak i stosunkowo niskim kosztem wprowadzania zmian w przeciwieństwie np. do customowych CMS, które niekiedy pochłaniają sporą część budżetu jak i są kosztowne i czasochłonne w optymalizacji. Budowę większych  serwisów warto oprzeć o takie CMS jak Presta czy Shoper, które posiadają również dobrą bazę rozszerzeń jak i elastyczność pod kątem konfiguracji. 

Budowanie linkowania zewnętrznych

Jakość i ilość linków prowadzących do Twojej strony ma ogromne znaczenie. Wysokiej jakości linki z wiarygodnych źródeł mogą znacząco przyspieszyć efekty pozycjonowania. Rozbudowa profilu linkowego bywa kosztowna, dlatego najważniejsze jest przeprowadzenie audytu linkowania zewnętrznego, w którym określane jest, jakie linki pozyskuje konkurencja i z jakich źródeł należy pozyskiwać je na swój serwis, maksymalizuje to efektywność działań jak i zmniejsza ryzyko przepalenia budżetu. 

Regularność publikacji treści i aktualizacji strony

Content is the King” – w myśl tego, że Google jest przede wsystkim wyszukiwarką tekstową posiadanie na swoim serwisie wysoko jakościowych treści jest niezwykle ważne. Budowanie Topical Authority dla Googla jest ważnym czynnikiem rankingowym, przekłada się to również na budowanie autorytetu wśród użytkowników jak i zwiększa ich przywiązanie do organizacji.  

Średni czas oczekiwania na widoczne efekty

Czas potrzebny na wypracowanie efektów nie jest prosty do oszacowania bez wcześniejszej analizy serwisu i prowadzonych wcześniej działań. Nowe serwisy potrzebują czasu, aby Google uznał je za wartościowe, czas ten zależy od publikacji treści, liczby pozyskiwanych linków jak i ogólnej kondycji technicznej domeny. 

Efekty na serwisach, na których prowadzone były już działania mogą pojawić się szybciej, jednak wciąż jest to uzależnione od powyższych czynników. 

Warto również wspomnieć o budżecie przeznaczonym na działania organiczne, aby efekty były widoczne z zadowalającym czasie, należy dobrać budżet, który pozwoli dogonić konkurencie i umacniać się na pozycji lidera. W przeciwnym razie budżet przeznaczony na pozycjonowanie może nie przynieść zamierzonych rezultatów.

A więc co rozumiemy mówiąc pierwsze efekt? 

Wypracowanie efektów możemy podzielić na dwie części. W pierwszej kolejności następuje wzrost widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania, następuje wzrost pozycji fraz, na które wyświetla się serwis a co za tym idzie liczba wyświetleń serwisu w wynikach wyszukiwania. Takie efekty pojawiają się mniej więcej już po 4-8 miesięcy. Następnym etapem jest zwiększenie konwersji i to o te efekty pyta najczęściej klient, jednak na nie musimy poczekać od 9 do 14 miesięcy. 

Jak przyspieszyć proces pozycjonowania?

Aby przyspieszyć osiągnięcie wyników, które wypracowuje agencja, można działać dwutorowo. Ułatwi to pracę agencji, która będzie mogła skupić się na elementach, które są poza zasięgiem klienta, a więc jak można nam pomóc?

Content

Opisywanie kategorii lub prowadzenie bloga może przyspieszyć wzrost słow kluczowych co przełoży się na zwiększenie widoczności. Nawet jeśli oferta zawiera pisanie treści przez agencji, to dodatkowa pomoc w postaci 1-2 artykułów miesięcznie na pewno przyniesie klientowi korzyści. 

Optymalizacja techniczna strony

Audyt serwisu, który wykaże wszystkie słabe punkty i wyznaczy priorytety, to klucz do szybkiej optymalizacji serwisu jednak fundamentem każdej strony powinno być: 

  • Szybkość ładowania strony – używaj narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights, aby zdiagnozować i poprawić szybkość ładowania strony.
  • Responsywność – upewnij się, że Twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych.
  • Struktura URL – krótkie, opisowe i czytelne dla człowieka adresy URL są bardziej przyjazne dla SEO. Ułatwi to użytkownikowi poruszanie się po serwisie jaki i uprości pozyskiwanie informacji o stronie robotom Googla.
  • Sitemap i plik robots.txt – utwórz mapę strony (sitemap) i plik robots.txt, aby ułatwić robotom wyszukiwarek indeksowanie Twojej strony. Warto dodać ją również do narzędzia Google Search Console

Współpraca z agencjami SEO

Współpraca z agencjami może znacząco przyspieszyć proces pozycjonowania i zapewnić lepsze rezultaty, ponieważ zasilają je szereg specjalistów, którzy na bieżąco aktualizują swoją wiedzę. Agencja posiada również dostęp do narzędzi, które mogą być drogie w utrzymaniu przez klienta. Dodatkowym atutem takiej współpracy jest zlecenie innych kanałów digital marketingu tej samej agencji, synergia takich działań może przynieść zdecydowanie lepszy efekt niż jednostkowe działanie w tym obszarze.  

Podsumowanie

Pozycjonowanie serwisów internetowych, jest niezwykle istotnym elementem każdej  strategii marketingowej firmy lub marki. Jedną z najważniejszych korzyścią jest zwiększenie ruchu na stronie internetowej. Dzięki dobrze odpowiednim działaniom Twój serwis będzie pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większą liczbę odwiedzin co za tym idzie zwiększona liczbę konwersji.  Dodatkowo, w dłuższej perspektywie może to także zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki oraz budowanie pozycji eksperta w branży. Mimo że efekty działań pozycjonujących nie są widoczne natychmiast, to stałe i przemyślane działania w tym zakresie mogą przynieść długoterminowe korzyści.

0 0 głosy
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

newsletter

Zapisz się do newslettera!

Nowości, porady, informacje o usługach zwiększających rentowność, darmowe materiały edukacyjne i dużo więcej. Wybierz jaka treść Cię interesuje i ciesz się swoją dawką wiedzy!

Wiedza to potęga, przeczytaj również:

Czym są rozszerzenia reklam Google Ads i jak je wdrożyć?

Czas czytania 8 min W świecie reklam Google Ads, gdzie walka między konkurencją o klienta jest zacięta, a uwaga użytkowników krótka, kluczowe jest wykorzystanie wszelkich dostępnych narzędzi w celu wyróżnienia się spośród tłumu. Wszyscy reklamodawcy walczą o to, aby to właśnie ich kreacja była najbardziej klikalna i zachęcająca do konwersji. Jednym z podstawowych sposobów na osiągnięcie tego jest używanie rozszerzeń reklam w sieci wyszukiwania.

Czytaj więcej >

Consent Mode – klucz do skuteczności strony i kampanii reklamowych

Czas czytania 2 min W dobie rosnącej świadomości na temat prywatności danych, właściwe zarządzanie zgodami użytkowników na stronach internetowych staje się nie tylko wymogiem prawnym, ale także kluczowym elementem budowania zaufania i transparentności. Wdrożenie skutecznego systemu do zarządzania zgodami jest niezbędne dla każdego właściciela witryny, szczególnie jeśli korzysta z narzędzi takich jak Google Analytics i Google Ads. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia zgodności z przepisami, takimi jak RODO, ale także dla zapewnienia maksymalnej efektywności narzędzi analitycznych i reklamowych.

Czytaj więcej >
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, zostaw komentarz!x

Zapisz się do newslettera.

Poznawaj nowości w marketingu internetowym i porady dotyczące rozwoju biznesu!