Najlepsze banki muzyki i dźwięków do projektów marketingowych i nie tylko

Muzyka to potężne źródło wzbudzania emocji. Ma wpływ na nasz nastrój, na to, o czym aktualnie myślimy, jakim rytmem idziemy, przywołuje wspomnienia. Działa na naszą podświadomość, dlatego stała się też powszechnym narzędziem stosowanym w marketingu. Warto więc włączyć elementy muzyczne do własnych realizacji, dlatego w niniejszym artykule podpowiadamy, jakie są najlepsze banki muzyki i dźwięków, które wzbogacą Twoje projekty.
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Zdarzyło Ci się kiedyś nie przełączyć reklamy na YouTube, bo podobała Ci się muzyka? Nam zdarzało się to wielokrotnie. To pokazuje, jak dużą rolę warstwa dźwiękowa pełni w reklamie i jak skutecznie może podtrzymać zainteresowanie widza/słuchacza, nawet jeśli sama reklama nie jest dla niego interesująca.

Muzyka może nadać Twojemu filmowi, animacji czy reklamie ton, użytkownik od razu będzie wiedział, czy temat filmu jest poważany, czy zabawny, czy chodzi o kampanię akcji humanitarnej, czy reklamę produktów dla dzieci. Muzyka nadaje rytm, dzięki niej animacja może być dynamiczna lub spokojna, kojąca, jak reklama SPA. Dodatkowo, jeśli rytm pokrywa się z animacją, przejściami, kolejnymi ujęciami, przyciąga ona wzrok, staje się bardziej interesująca. Muzyka wprowadza także wyjątkowość, wyróżnienie na tle konkurencji. Jeśli będzie dobrze dobrana, również do grupy docelowej, wywoła pozytywne emocje i sprawi, że tak będzie się kojarzyła marka, którą reklama przedstawia. Wszystko to składa się na jakość oraz skuteczność reklamy.

Muzyka może też być ściśle powiązana z identyfikacją marki w świadomości odbiorców. Czy platforma Shopee coś Ci mówi? Na pewno, mimo irytującej intensywności reklam, z pewnością doskonale kojarzysz utwór, który do nich przygrywał. Wystarczył tydzień, by wszyscy się dowiedzieli, czym zajmuje się firma i olbrzymią rolę w tym odegrała muzyka. Również jingle, tzw. sound logo, które słyszymy na koniec reklamy, mają nam się wryć w pamięć, gdy na ekranie pojawia się logo firmy. Czy nie czujesz głodu na dźwięk jingla McDonalds, nawet gdy nie widzisz logo ani soczystych burgerów na ekranie?

Rodzaje licencji

W Twoich projektach brakowało dotychczas muzyki? Zatem czas o tym pomyśleć! . Tu powstaje ważna kwestia, skąd ją wziąć oraz czy każdą muzykę można wykorzystać w reklamie. W internecie jest wiele banków audio, w których zgromadzone utwory są opatrzone licencją CC (Creative Commons) lub RF (Royalty-Free). 

Creative-Commons

Licencją CC oznaczone są utwory, które autor udostępnia bezpłatnie, pozwala na kopiowanie i rozpowszechnianie, jednak zachowuje prawa autorskie, a to oznacza, że musi być wskazany w naszym projekcie jako autor muzyki. Licencja ta może być również obwarowana dodatkowymi zastrzeżeniami przez autora, np. zakaz komercyjnego wykorzystywania utworu lub jego modyfikacji/miksowania. 

Royalty-Free

Licencja RF oznacza jednorazowy zakup licencji umożliwiającej bezterminowe wykorzystywanie utworu w różnych projektach, również komercyjnie, bez konieczności okresowego płacenia tantiem. 

Trzeba pamiętać, że choć większość banków muzyki opiera się na licencji RF, każdy może mieć trochę inny jej zakres, np. uzależnienie od wielkości widowni (im szersze wykorzystanie i większe grono odbiorców, tym droższa licencja), dlatego każdorazowo należy się zapoznać z warunkami licencji danego banku. Zazwyczaj wykorzystanie na potrzeby YouTube i social mediów jest zawarte w licencjach standardowych, czasem również wykorzystanie komercyjne. 

Banki audio – propozycje od Get Noticed

Wiedząc na co zwrócić uwagę, przedstawiamy listę 7 banków audio z utworami muzycznymi, jak i samymi dźwiękami, które nadadzą Twoim projektom głębię, podkreślą przesłanie, wzmocnią pożądane emocje.

JAMENDO.COM
Bank 250000 utworów wolnych od tantiem do zastosowania we wszelkich projektach online: filmikach na Youtube, w serwisach internetowych, reklamach online, podcastach, mediach społecznościowych. Subskrypcja pozwala na pobranie 50 licencji dziennie (nie samych utworów), co daje wystarczająco szerokie pole manewru. Bank jest przeznaczony dla osób prywatnych (np. YouTube’rów), czy małych przedsiębiorstw zatrudniających poniżej 150 osób. Koszt standardowej licencji to 49 Euro/mies. Możliwy jest też zakup jednorazowy za 9,99 Euro, jednak jest to licencja niekomercyjna. W przypadku chęci wykorzystania muzyki do projektów innych niż online konieczny jest zakup licencji rozszerzonej. Bank oferuje również muzykę w tle dla biznesu, wysokość miesięcznej opłaty jest uzależniona od metrażu lokalu.

AUDIOJUNGLE.NET
Bank prawie 2 mln utworów oraz dźwięków. Standardowa licencja pozwala na pobranie do 10 tys. elementów oraz wykorzystanie ich we wszelkich projektach dla własnego użytku, oraz online. Strona pozwala na zaawansowane wyszukiwanie po wielu kategoriach, zarówno muzyki, jak i dźwięków. Baza, która jest częścią envato elements, pozwala na zakup pojedynczych licencji, jak również wykupienia planów miesięcznych indywidualnych i grupowych, co pozwala na obniżenie kosztów.

POND5.COM
Bank oferujący 1,5 mln utworów muzycznych oraz 1,7 mln dźwięków. Podobnie jak audiojungle elementy można zakupić jednorazowo (utwory od 20 zł), wykupić plan miesięczny (100 zł/mies. = do 10 pobrań), jak i wykupić pakiet punktów do wykorzystania na zakup utworów w dłuższym okresie czasu. Ciekawym rozwiązaniem jest filtrowanie utworów po większej ilości parametrów, niż tylko rodzaj i nastrój. Możemy filtrować po cenie, długości czy tempie.

MUSICSTOCK.NET
Bank zarówno z utworami, w tym od znanych i cenionych kompozytorów, jak i dźwiękami. Strona daje szerokie możliwości filtrowania wedle: rodzaju, nastroju, instrumentu, tempa, długości, a nawet rodzaju wokalu. Pojedynczy zakup utworu to koszt ok. 40$, natomiast dźwięk ok. 3$. Możliwe są również plany miesięczne i roczne. Tutaj licencja obejmuje użycie utworów również poza projektami online, czyli także w filmach, reklamach tv, czy radiu.

STOCK.ADOBE.COM
Można przyjąć, że osoby wykonujące filmiki reklamowe, animacje, czy montaż raczej mają kontakt z pakietem Adobe CC. W związku z tym, dobrym miejscem na poszukiwania muzyki będzie również stock tej platformy. Choć baza audio jest relatywnie świeża i filtrowanie utworów nie daje dużych możliwości zawężenia wyników, na pewno każdy znajdzie tam utwór pasujący do tworzonego projektu. Użytkownicy z wyższym pakietem mogą też łączyć różne pakiety zasobów, np. graficzny z audio.

BENSOUND.COM
Bank oferujący zarówno darmowe, jak i płatne utwory. Bezpłatna licencja pozwala na wykorzystanie utworu w filmie na YouTube lub social media, jednak bez ingerencji w utwór oraz pod warunkiem wskazania autora. Szersze zastosowanie wymaga opłacenia licencji indywidualnie (cena uzależniona jest od zakresu zastosowania) lub wykupienia subskrypcji. 

FREEMUSICARCHIVE.ORG
Bank z muzyką na licencji CC (Creative Commons), zatem darmową, jednak ze wskazaniem autora lub z dodatkowymi obostrzeniami, w zależności, którą licencję CC wybrał autor. 

Banków audio jest znacznie więcej, dlatego zachęcamy Cię do dalszych poszukiwań. Różnią się one warunkami licencji, cenami, łatwością wyszukiwania, a także stroną wizualną, co jest istotne dla wielu z nas. 

Podsumowując, podczas realizacji projektów – szczególnie marketingowych – muzyka może być jednym z tych elementów, które pomogą w odbiorze i zapamiętaniu całej realizacji. Jeśli jednak chcesz tworzyć profesjonalne reklamy, które będą zawierały w sobie odpowiednio dobraną ścieżkę audio, a także chwytliwy tekst, przykuwającą oko grafikę lub wideo, skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści zadbają tak o wizualną i merytoryczną treść przekazu, jak i odpowiednio skonfigurowaną kampanię reklamową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!