Nowy format kampanii Google Ads. Poznaj możliwości Demand Gen!

W maju 2023 podczas wydarzenia Google Marketing Live, ogłoszono aż 20 planów dotyczących przyszłych innowacji na platformie Google Ads. Wśród nich pojawiła się zapowiedź nowego formatu kampanii opartej na AI - Demand Gen, która aktualnie zastępuje format Discovery. Co to dokładnie oznacza, dlaczego Google postawił na taką nowość i jakie korzyści mogą przynieść reklamodawcom?
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Kampanie Demand Gen

Kampanie Demand Gen stanowią nowy rodzaj reklam, który bazuje na potężnej technologii AI Google. Ich celem jest nie tylko wspieranie firm w dotarciu do nowych odbiorców, ale także w pozyskiwaniu potencjalnych klientów poza tradycyjnymi wynikami wyszukiwania. W przeciwieństwie do innych formatów reklam, Demand Gen koncentruje się na wywołaniu zainteresowania wśród użytkowników, przenosząc obecność reklamodawcy na bardziej wizualne i atrakcyjne platformy, takie jak Discover, Gmail i YouTube – ostatnie obejmuje YouTube Feed, In-Stream oraz Shorts, które można wykorzystać w ramach jednej kampanii.

Ten nowy rodzaj kampanii wydaje się być naturalnym rozszerzeniem działań marketerów społecznościowych, którzy używają podobnych narzędzi kreatywnych i strategii targetowania na popularnych platformach, takich jak reklamy na Facebooku czy TikToku.

Kampanie Demand Gen oferują zestaw unikalnych funkcji zaprojektowanych specjalnie
z myślą o potrzebach współczesnych marketerów. Badania pokazują, że 91% konsumentów podjęło działania natychmiast po odkryciu nowych produktów lub marek w kanałach Google, takich jak Discover lub Gmail.

Demand Gen vs. Discovery

Oba rodzaje kampanii docierają do nowych odbiorców na platformach Gmail, YouTube
i Google Discover oraz bazują na działaniach świadomościowych i wizualnych. Od momentu wprowadzenia kampanii Discovery, wielu reklamodawców używało tego formatu reklam jako taniego sposobu na dotarcie do dużej grupy odbiorców za pomocą istniejących treści.

Dlaczego więc Google zastępuje już skuteczne reklamy Discovery nowymi kampaniami Demand Gen? Kampanie Demand Gen oferują kilka głównych ulepszeń:

 • Rozszerzony zasięg na YouTube: Kampanie Demand Gen obejmują cały zasięg reklam Discovery oraz YouTube In-Stream i YouTube Shorts. Ten dodatkowy mix treści wideo krótkiego i długiego formatu znacząco zwiększy zasięg nowych kampanii na YouTube.
Nowy format kampanii Google Ads. Poznaj możliwości Demand Gen!

źródło: https://blog.google/products/ads-commerce/new-ai-powered-ads-to-drive-demand/

 • Więcej formatów reklam wideo: Reklamodawcy korzystający z kampanii Demand Gen mogą umieszczać w swoich kampaniach nawet pięć wideo, oprócz wielu obrazów, nagłówków, opisów, logotypów i wezwań do działania. To otwiera drzwi do bardziej rozbudowanych treści wideo, które mogą przyciągnąć uwagę odbiorców. Filmy będą wyświetlane w różnych formatach na różnych platformach i ekranach Google, więc warto uwzględnić różne długości i proporcje, aby filmy pasowały do każdej z nowych opcji wideo.
 • Nowe narzędzia do eksperymentowania: Google wprowadziło specjalne narzędzie do podglądu reklam, które pozwala reklamodawcom zobaczyć, jak poszczególne zasoby wyglądają na różnych ekranach i platformach. To ułatwia dostosowanie treści do różnych form i odbiorców.

Poza tylko podglądem, jak będą wyglądać materiały przed uruchomieniem kampanii, reklamodawcy mogą także tworzyć eksperymenty A/B, aby przetestować różne materiały wideo i obrazowe w swoich kampaniach Demand Gen. To pomoże zdobyć informacje na temat tego, które materiały działają lepiej dla wybranych odbiorców.

 • Dodatkowe opcje strategii ustalania stawek: Kampanie Demand Gen oferują te same opcje inteligentnych strategii ustalania stawek, ale pozwalają reklamodawcom także używać strategii „maksymalizacji liczby kliknięć”. To może być bardziej odpowiednie dla reklamodawców, którzy mają dłuższe lub bardziej skomplikowane ścieżki konwersji, dążą do zwiększenia sprzedaży offline lub po prostu chcą zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej.
 • Więcej opcji raportowania: Reklamodawcy zauważyli, że po uruchomieniu reklam dla nowych grup odbiorców na platformach Display, YouTube lub Social, pojawiły się wzrosty liczby wyszukiwań i konwersji z reklam brandowych. Kampanie Demand Gen oferują szczegółowe raporty, które pomagają zrozumieć wpływ reklam na markę, wyniki wyszukiwania i konwersje.
 • Targetowanie odbiorców: Google niedawno zakończył możliwość targetowania do podobnych grup odbiorców dla wszystkich rodzajów kampanii, ale Kampanie Demand Gen mają dostęp do specjalnego segmentu, czyli do tworzenia lookalike audience na podstawie list wyjściowych, co może pomóc reklamodawcom dotrzeć do bardziej zróżnicowanych grup klientów.
Nowy format kampanii Google Ads. Poznaj możliwości Demand Gen!
Nowy format kampanii Google Ads. Poznaj możliwości Demand Gen!

źródło: https://blog.google/products/ads-commerce/new-ai-powered-ads-to-drive-demand/

Co oznaczają zmiany?

Reklamodawcy przed zakończeniem września, mogli zapisać się na dostęp do wczesnej bety. Po zapisaniu się do bety, aktywne kampanie Discovery automatycznie były aktualizowane na kampanie Demand Gen – dane historyczne nie znikały, ale jednocześnie nie można było już zarządzać swoimi reklamami Discovery tak jak wcześniej.

Google wprowadził pełną dostępność tego formatu w październiku 2023 roku, a do stycznia 2024 roku wszystkie kampanie Discovery zostaną automatycznie zaktualizowane na kampanie Demand Gen.

Nowy format kampanii Google Ads. Poznaj możliwości Demand Gen!

Zmiany te otwierają nowe możliwości i wyzwania dla reklamodawców, którzy muszą odpowiednio przygotować się na migrację i dostosować swoje kampanie do nowych formatów i narzędzi. Kampanie Demand Gen zapowiadają się obiecująco, oferując większy zasięg, bardziej zróżnicowane opcje kreatywne i lepsze narzędzia do optymalizacji. Dla reklamodawców oznacza to nowe szanse na skuteczniejsze dotarcie do swojej grupy docelowej i przyciągnięcie uwagi użytkowników jeszcze przed rozpoczęciem wyszukiwania.

Co zrobić przed przekształceniem kampanii?

Zmiana z formatu Discovery na nowe kampanie Demand Gen w Google Ads może być ekscytującym wyzwaniem. Aby ułatwić to przejście i wykorzystać pełen potencjał nowego formatu, warto zastosować kilka kluczowych wskazówek:

 1. Zaplanuj migrację wcześniej – Google aktualnie przekształca wszystkie aktywne kampanie Discovery automatycznie, jednak aby skorzystać z najlepszych funkcji kampanii Demand Gen, warto zaplanować migrację. Zaktualizuj swoje kampanie, stwórz nowe formaty wideo i dostosuj treści. Im wcześniej to zrobisz, tym szybciej będziesz mógł czerpać korzyści z nowego zasięgu na platformie YouTube.
 2. Przygotuj treści – Kampanie Demand Gen wyświetlane są na wizualnych platformach, takich jak YouTube, Gmail i Discover. Zadbaj o atrakcyjność swoich materiałów i wykorzystaj wysokiej jakości treści, aby wyróżnić się na tych platformach
 3. Buduj swoje grupy odbiorców – segmenty podobnych odbiorców Google oferują ogromny potencjał, ale potrzebujesz oryginalnych grup first-party data, takich jak listy remarketingowe lub lista klientów. Upewnij się, że mają co najmniej 1000 użytkowników, aby móc je wykorzystać do targetowania lub generowania podobnych grup odbiorców.
 4. Dopasuj budżet – w nowej kampanii Demand Gen warto rozważyć większy budżet dzienny, szczególnie przy użyciu inteligentnej strategii ustalania stawek. Google zaleca budżet co najmniej 15-krotnie wyższy niż docelowy CPA, aby umożliwić kampaniom skuteczny rozwój, To podejście może przyspieszyć proces optymalizacji i nauki.
 5. Rozważ strategię „maksymalizacji liczby kliknięć” – jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, strategia „maksymalizacji liczby kliknięć” może być skuteczną opcją na początek. Pozwala ona na szybkie zbieranie danych i eksperymentowanie z nowym formatem kampanii.

Podsumowanie

Nowe kampanie Demand Gen w Google Ads stanowią innowacyjny krok w dziedzinie reklamy online. Bazując na zaawansowanej sztucznej inteligencji Google, te kampanie mają na celu dotarcie do nowych odbiorców i wywołanie zainteresowania użytkowników jeszcze przed rozpoczęciem aktywnego poszukiwania produktów czy usług. Zastępując miniony format reklamowy Discovery, przynoszą ze sobą szereg ulepszeń, o których zostało wspomniane wyżej.

Reklamodawcy, którzy przygotują się wcześniej i dostosują swoje dotychczasowe działania do kampanii Demand Gen, mogą skorzystać z nowych możliwości i dotrzeć do szerokiej grupy potencjalnych klientów na aktualnie najpopularniejszych platformach. To ważny krok w kierunku skuteczniejszej reklamy online, która może przyczynić się do wzrostu świadomości marki, a dla reklamodawców jest to okazja do eksperymentowania i dostosowywania swoich strategii, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!