Jak ustawić pierwszą kampanię Google Ads? Cz. 2

Zobacz drugą część naszego poradnika o Google Ads i dowiedz się, jak skonfigurować swoją pierwszą kampanię.
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Konfiguracja konta Google Ads i uruchomienie pierwszej reklamy to niezwykle ważny moment, który decyduje o tym, czy popchniemy nasze działania marketingowe w dobrą stronę. Aby kampania przynosiła jak najlepsze efekty, niezbędna jest regularna optymalizacja i przegląd kondycji całego konta. Zapraszamy do drugiej części wpisu, poświęconemu konfiguracji pierwszej kampanii Google Ads. Jeżeli jeszcze nie czytaliście poprzedniego poradnika, zachęcamy do lektury.

W poprzedniej części definiowaliśmy typy kampanii, ich cele oraz możliwe miejsca, w których reklama będzie się wyświetlała. Teraz pora na utworzenie kampanii – dla ułatwienia omawiamy trzy najpopularniejsze typy: sieć wyszukiwań, sieć reklamowa oraz kampania produktowa.

Pierwszy krok to wybór typu kampanii z kilku możliwych. W zależności od wcześniej wybranego celu, pojawią nam się poniższe opcje:

Rodzaje kampanii w Google Ads

Sieć wyszukiwań

Google Ads działa w oparciu o wskazane przez nas cele, przez co na etapie konfiguracji jest możliwość wskazania, jak zamierzamy mierzyć nasze wyniki. Do wyboru są trzy warianty – wizyta w witrynie, połączenia telefoniczne oraz pobrania aplikacji. Co istotne, nie jest to obligatoryjne, aczkolwiek jest sygnałem dla Google, na jakich celach zależy nam najbardziej.


#protipGTNCD

W ustawieniach ogólnych do wyboru mamy miejsca, gdzie reklama będzie się wyświetlała. Zalecamy odznaczenie opcji “sieć reklamowa”, ponieważ będzie to oznaczało wyświetlanie reklamy tekstowej w sieci partnerów (np. w filmach na YouTube, w banerach na stronach internetowych posiadających program AdSense). Daje to tym samym mniejszą kontrolę nad jakością reklam, ponieważ sieć wyszukiwania różni się znacznie wskaźnikami od sieci reklamowej, co może utrudnić wyciąganie wniosków z kampanii.

Tworzenie sieci wyszukiwania Google Ads

Po najechaniu na “Więcej ustawień” mamy możliwość ustalenia daty rozpoczęcia oraz zakończenia kampanii, uruchomienia dynamicznych reklam czy dodania tagu do linku URL.

Kiedy określimy już fundamentalne ustawienia naszej kampanii, przechodzimy do sekcji “Odbiorcy”, gdzie wybieramy grupę docelową, a także ich demografię. W części “Sieć reklamowa” w tym artykule, opisujemy rodzaje grup odbiorców.


#protipGTNCD

Naszym zdaniem najlepsze efekty daje zastosowanie jednego typu kierowania na jedną kampanię. Warto trzymać się także podziału na grupy reklam – jedna grupa odbiorców na jedną grupę reklam. Pozwoli to utrzymać logiczny porządek w kampaniach, a zarazem ułatwi analizowanie wyników, jakie osiągają każde z wybranych grup.

Każdy typ kierowania to osobna kampania, warto też nazwać ją w charakterystyczny sposób, np. “Podróże do ciepłych krajów – odbiorcy na rynku” lub wybrać nazewnictwo w języku angielskim. Dla przykładu my nazywamy kampanie np. [S] [CI] [new] – [CI] oznacza Custom Intent (pl.: Niestandardowi użytkownicy o podobnych zamiarach).

Kierowanie na odbiorców pozwala nam określić czy tylko i wyłącznie wybrana grupa docelowa zobaczy naszą reklamę (“Kierowanie), czy także osoby zainteresowane tym tematem (“Obserwacja”). Na pierwszą kampanię zdecydowanie radzimy wykorzystać drugą opcję.

Kolejnym wskaźnikiem, który należy podać przy ustawianiu kampanii searchowej jest budżet dzienny oraz strategia ustalania stawek. Z wielu dostępnych możliwości, zalecamy na pierwszy ogień przetestować CPC ustawione samodzielnie z ulepszonym CPC. Daje to pełną kontrolę nad wydatkami, a opcja ulepszonej stawki pozwala zwiększyć koszt za jedno kliknięcie o max. 30% na jednej grupie reklam.


Ustalanie budżetu w sieci wyszukiwań

W zależności od budżetu, jaki planujemy przeznaczyć na kampanię, ustaw harmonogram reklam czyli godziny i dni, w których będzie się wyświetlała reklama. Do wyboru mamy także ustawienia rotacji, czyli pozwolenie Google Ads na optymalizowanie, która reklama z przygotowanego zestawu będzie wyświetlana.

Ustawienia optymalizacyjne w sieci wyszukiwań


#protipGTNCD

Na pierwszą kampanię Google Ads zalecamy ustawienie konwersji na poziomie całego konta, w harmonogramie reklam obniżenie stawek w godzinach 00:00-06:00, a także ustawienie rotacji reklam na optymalizuj automatycznie.

Następne kroki to ustawienie reklamy tekstowej, uzupełnienie adresu URL i wszystkich niezbędnych copy do reklam. Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, jak pisać teksty reklamowe.

Sieć reklamowa

W przypadku sieci reklamowej mamy do wyboru trzy opcje:
Sieć reklamowa Google Ads

Standardowa kampania w sieci reklamowej – daje nam największą decyzyjność i możliwość ręcznego ustawienia niemal każdego parametru. W standardowej kampanii możemy łatwo optymalizować kampanię pod względem płci, wieku, lokalizacji, zainteresowań czy urządzeń, mamy także pełen wgląd w miejsca docelowe czy ograniczenia liczby wyświetleń.

Inteligentna kampania w sieci reklamowej – typ reklamy opierający się o systemy uczące Google, daje nam o wiele mniejsze pole do optymalizacji, jednak jest skuteczna na kontach z dużą ilością danych, długą historią i dużymi wydatkami. Jedyne co możemy ustawić w takiej kampanii to wygląd i kształt reklamy, budżet oraz kwotę jaką chcemy uzyskać za zrealizowanie celu (strategia docelowego CPA). Zaletą tego typu reklamy jest automatyczne kierowanie na odbiorców z największym prawdopodobieństwem konwersji (zarówno nowi użytkownicy, jak i powracający).

Kampania w Gmailu – spełnia funkcję zasięgową, nie jest zalecane w przypadku pierwszych kampanii Google Ads. Wyświetla się w usłudze Gmail z etykietą “Reklama”. Wyróżnikiem tego typu reklamy jest możliwość wybrania zdjęć, produktów, opisów, a nawet bezpośrednich linków do nich. Wyglądem przypomina e-mailing.

Podobnie jak w przypadku sieci wyszukiwań wybieramy podstawowe ustawienia: lokalizacja, język, stawka, budżet. Warto rozwinąć zakładkę “Dodatkowe ustawienia”, celem wybrania dodatkowych możliwości.

Ustawienia w sieci reklamowej

Pierwsze trzy zakładki ustawiamy podobnie jak w przypadku sieci wyszukiwań – rotacja reklam, harmonogram, daty rozpoczęcia oraz zakończenia. Ważną informacją są urządzenia, na których chcemy wyświetlać reklamy, liczba wyświetleń w ciągu dnia czy wykluczenia treści.


#protipGTNCD

W przypadku pierwszej kampanii w sieci reklamowej zalecamy odznaczenie telewizora w urządzeniach, natomiast ograniczenie liczby wyświetleń na dzień sugerujemy między 3-5. Wykluczenia treści bardzo mocno zależą od naszej branży, zatem należy je zaznaczać bardzo rozważnie. Warto w sekcji wykluczenia miejsc docelowych wskazać kategorie aplikacji, aby nie wyświetlać reklam w aplikacjach mobilnych.

W następnym kroku nadajemy nazwę naszej grupie reklam, warto przy tym pamiętać, aby od razu mówiła nam, co zawiera, np. kampania “Sukienki”, grupy reklam: “mini”, “midi”, “maxi”.

Ustawienia odbiorców w sieci reklamowej

Następna część to “Kierowanie i odbiorcy”, gdzie możemy wybrać język oraz lokalizację. Na szczególną uwagę zasługuje tabelka z możliwymi odbiorcami naszych reklam:

Ustawienia odbiorców w panelu Google Ads

Rodzaje odbiorców, których możemy wskazać według potrzeb naszej reklamy:

  • szczegółowe dane demograficzne – status rodzicielski, stan cywilny, edukacja, posiadanie mieszkania lub domu,
  • odbiorcy o podobnych zainteresowaniach i niestandardowym podobieństwie – np. amatorzy zakupów: miłośnicy luksusowych zakupów, zakupoholicy, łowcy okazji, łowcy promocji,
  • odbiorcy na rynku – np. podróże: hotele i noclegi, podróże autokarem lub pociągiem, podróże lotnicze, podróże według miejsc docelowych, rejsy, wypożyczalnie samochodów,
  • remarketing – odwiedzili witrynę, połączone listy, podobni odbiorcy.

#protipGTNCD

Podobnie jak w sieci wyszukiwań, pamiętaj, aby jedna grupa reklam zawierała jeden typ kierowania na grupę odbiorców. Jeżeli żadna z wymienionych grup odbiorców nam nie odpowiada, mamy możliwość kierowania na treść miejsc docelowych.

Ustawienie rozszerzenia zasięgu kierowania

W przypadku rozszerzenia zasięgu kierowania, zachowawczo jest wyłączyć tę funkcję, aby trafiać tylko do wybranej grupy docelowej. Pamiętajcie im mniejszy budżet lub bardzo specyficzny reklamowany produkt czy usługa, tym skrupulatniej trzeba określać grupy odbiorców.

Następnie ustawiamy elastyczną reklamę displayową, uzupełniając tekst, CTA oraz grafiki. Gdy zestaw reklam gotowy, zapisujemy i możemy przystąpić do tworzenia kolejnych grup reklam.

Kampania produktowa

Konfiguracje reklamy produktowej możemy zacząć w momencie, gdy nasze konto Google Ads jest połączone z kontem Google Merchant Center. W tej części pokażemy jak ustawić kampanie produktową w panelu Google Ads, nie będzie to jednak możliwe bez gotowego feedu produktowego.

Na początek należy wskazać jedną z dwóch możliwych typów kampanii:

Typy kampanii produktowej Google Ads

Inteligentna kampania produktowa – typ reklamy opierający się o systemy uczące Google, w pełni zautomatyzowany z ograniczoną możliwością ręcznego dostosowania. Zaletą tej kampanii jest automatycznie dobierana lista odbiorców oraz dopasowywane stawki za kliknięcie na podstawie zadeklarowanego kosztu za realizację celu / konwersji. Niestety nie ma możliwości wykluczania słów kluczowych, chyba że macie opiekuna Google tak jak my :)

Standardowa kampania produktowa – podstawowy typ kampanii produktowej z możliwością pełnej kontroli. Pozwala na ręczny podział grupy produktów, dopasowanie wieku, płci, danych geograficznych, urządzeń oraz harmonogramu. Niewątpliwą zaletą w porównaniu do inteligentnej kampanii jest możliwość wykluczania wyszukiwanych haseł.

Następnie wypełniamy standardowe ustawienia – nazwa grupy reklam, odbiorcy, stawki, budżet. Zaraz po nazwie rozwiń zakładkę “Dodatkowe ustawienia”.

Dodatkowe ustawienia kampanii produktowej

Filtr to zaawansowana funkcja, która umożliwia nam wybranie konkretnej grupy produktów. Produkty dostępne lokalnie, w momencie publikacji tego artykułu, nie są jeszcze dostępne w Polsce. Opcje adresu URL to miejsce na otagowanie linku kampanii, którą chcemy śledzić.

Jak ustawić pierwszą kampanię Google Ads? Cz. 2

Jeżeli posiadasz więcej niż jedną standardową kampanię produktową, wybierz priorytet kampanii. Dla pierwszej kampanii produktowej pozostaw ustawienia domyślne (priorytet niski).

Ustawienia w kampanii produktowej

Aby wyświetlać reklamy, zarówno w sieci wyszukiwania nad wynikami, jak i w sieci reklamowej YouTube, pozostaw powyższe pola zaznaczone.

Gdy ustawisz wszystkie niezbędne funkcje, przejdź do konfigurowania grupy reklam. Na sam początek, zostaw wszystkie produkty i ustaw stawkę na poszczególnych grupach.

Jak optymalizować kampanię Google Ads?

Ustawienie kampanii Google Ads to pierwszy krok w kierunku dobrych i skutecznych reklam. Aby wyciągnąć z nich najlepsze wyniki, należy starannie i regularnie doglądać kampanie, a także sprawdzać ogólną kondycję konta. Poniżej przygotowaliśmy kilka przydatnych i sprawdzonych przez nas porad optymalizacyjnych przy nowych kampaniach.

Checklista optymalizacji nowej kampanii Google Ads:

  • budżet kampanii,
  • skuteczność reklam,
  • wyświetlanie na urządzeniach.

To zaledwie kilka niezbędnych kroków optymalizacyjnych, które należy kontrolować każdego dnia. Skuteczna kampania reklamowa Google Ads nie ogranicza się tylko do jej konfiguracji, ale polega na rzetelnej analizie skuteczności oraz nieustannym testowaniu nowych rozwiązań. My, jako Get Noticed chętnie pomożemy w optymalizacji Waszego konta Google Ads tak, aby zwiększyć jego rentowność i podnieść skuteczność reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *