Jak ustawić pierwszą kampanię Google Ads? Cz. 1

Pierwsza część poradnika, z którego dowiesz się jak utworzyć swoją pierwszą kampanię Google Ads.
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Pierwsza kampania Google Ads może przysporzyć nie lada problemów, jeśli wygląd panelu reklamowego jest nam całkowicie obcy. W dwóch częściach naszego poradnika opiszemy krok po kroku, jak stworzyć kampanię Google Adwords (Google Ads).

Pierwsza część zawiera charakterystykę wszystkich kampanii oraz opis możliwości, jakie oferuje panel Google Ads. Artykuł ten będzie pomocny dla osób, które chcą samodzielnie rozpocząć prowadzenie kampanii reklamowej oraz testować nowe rozwiązania na swojej stronie. Zanim zaczniemy od doboru optymalnego rozwiązania, należy zadać sobie ważne pytanie – jaki jest cel mojej kampanii w Google Ads?

Cele kampanii, jakie możemy wybrać różnią się między sobą, w zależności od typu kampanii.

Wyróżniamy:

  • sieć wyszukiwania – sprzedaż, potencjalni klienci, ruch w witrynie
  • sieć reklamowa – sprzedaż, potencjalni klienci, ruch w witrynie, rozważenie zakupu, świadomość i zasięg marki
  • kampania produktowa – sprzedaż, potencjalni klienci, ruch w witrynie
  • kampania wideo – sprzedaż, potencjalni klienci, ruch w witrynie, rozważenie zakupu, świadomość i zasięg marki
  • uniwersalne kampanie promujące aplikację – promowanie aplikacji

Schemat konta Google Ads

Poniżej przedstawiamy wygląd panelu Google Ads, do którego można zalogować się poprzez adres https://ads.google.com Po założeniu konta, niezbędne jest podpięcie karty firmowej oraz uzupełnienie informacji o płatniku (w zakładce Narzędzia -> Rozliczenia i płatności).

Wygląd panelu Google Ads:

schemat konta Google Ads

Źródło: https://support.google.com/google-ads/answer/7635053

Opis panelu Google Ads:

1. Menu nawigacyjne – to w nim znajduje się podział na główne typy kampanii: sieć wyszukiwania, sieć reklamowa, kampania produktowa. Odpowiednio w każdej kategorii dostępne są nasze kampanie oraz grupy reklam. Panel umożliwia filtrowanie kampanii po ich stanie (włączana, wstrzymana, usunięta), a także podglądanie naszych wersji roboczych kampanii i eksperymentów.

2. Menu strony – zawiera zakładki takie jak: przegląd, rekomendacje, kampanie, grupy reklam, reklamy i rozszerzenia, strony docelowe, słowa kluczowe, odbiorcy, dane demograficzne, tematy, miejsca docelowe czy harmonogram reklam, ustawienia, urządzenia.

3. Menu podstrony – w tym miejscu możemy szybko sprawdzić podgląd najważniejszych parametrów kampanii: kliknięcia, wyświetlenia, konwersje, koszt, średni CPC. Możliwe jest dostosowanie każdej kolumny do najważniejszych dla siebie atrybutów.

4. Pasek konta – zawiera informacje takie jak nazwa konta i jego unikalny numer identyfikatora konta. Pozwala na przejście w trzy inne funkcje: Szukaj, Raporty, Narzędzia i ustawienia. W prawym rogu tej części znajduje się numer identyfikatora menadżera tego konta (który nie jest identyczny jak numer konta podrzędnego, czyli tego, na którym obecnie pracujemy).

5. Pasek narzędzi i tabel – to miejsce, w którym łatwo pofiltrujemy swoje kampanie po nazwie, stanie zatwierdzenia czy słowach kluczowych, posegmentujemy kampanie względem różnych kryteriów, sprawdzimy raporty, bądź pobierzemy widoczne dane. Bardzo przydatne ze względu na wiele dostępnych opcji kolumn.

Przykładowa modyfikacja kolumn:

modyfikacja kolumn Google Ads

Typy kampanii Google Ads

Kiedy znamy już podstawowe właściwości i narzędzia panelu Google Ads, pora przejść do konfigurowania naszych pierwszych kampanii. W tym celu należy wejść w zakładkę Kampanie, kliknąć w plusa i wybrać Nowa kampania:

Nowa kampania Google Ads

Kolejnym krokiem jest wybranie jednego ze zdefiniowanych celów, o których wspominaliśmy na samym początku wpisu.

Gdy już określimy nasz cel, w zależności od tego, do którego typu kampanii pasuje, pojawią nam się dodatkowe opcje do wyboru. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że konfigurujemy kampanię dla e-commerce, której celem jest sprzedaż i taki też wariant klikamy.

Po zaznaczeniu celu “sprzedaż” pojawiają się 4 dostępne opcje kampanii:

typy kampanii Google Ads

  1. Sieć wyszukiwania – wszystkie kampanie, które kierowane są do użytkowników wpisujących określone słowa kluczowe w wyszukiwarce, tam też wyświetlane są nasze reklamy. Przyjmijmy, że zależy nam na produkcie “buty do biegania” i tak też nazwiemy dalej naszą kampanię.

sieć wyszukiwania

2. Sieć reklamowa – zwana też kampaniami banerowymi albo GDN (z ang. Google Display Network) to reklama graficzna, która dostępna jest w kilku wersjach: reklamy statycznej (grafika z tekstem promocyjnym, zdjęciem, logo, wezwaniem do działania), bądź reklamy elastycznej (uzupełniamy do 15 zdjęć, 15 nagłówków i 4 opisów, Google automatycznie dostosowuje nasze grafiki do użytkowników). Ten typ reklamy polecany jest jako reklama graficzna mająca na celu przyciągnięcie uwagi nowych użytkowników lub jako remarketing do użytkowników, którzy już byli na stronie.

reklama elastyczna Google Ads

3. Kampania produktowa – produkty zaciągane z naszego sklepu poprzez Google Merchant Centre, wyświetlane u góry bądź z boku nad wyszukiwanymi hasłami w wyszukiwarce Google. Wartościowa kampania ze względu na dobrze widoczny produkt oraz cenę.

kampania produktowa Google Ads

Kiedy wszystkie nasze cele zostały przez nas dobrane a typ kampanii określony, warto wiedzieć, czym różnią się między sobą określone rodzaje ustalania stawek, czy typy słów kluczowych. Zapraszamy do drugiej części naszego poradnika odpowiadającego na pytanie, jak ustawić kampanię Google Ads.

Jedna odpowiedź

  1. Bardzo przydatny wpis dla młodych adeptów Google Ads, jak i dla przedsiębiorców. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!