Reklamy DSA – dynamiczny sposób na większy ruch w witrynie

Zastanawiasz się nad nowym sposobem dotarcia do potencjalnych klientów? Skorzystaj z reklam dynamicznych, dzięki którym w prosty sposób dasz użytkownikom dokładnie to, czego szukają, bez konieczności tworzenia kreatywnych nagłówków i dodawania dziesiątek (lub nawet setek) słów kluczowych.

Czym są reklamy DSA?

Reklamy DSA to inaczej dynamiczne reklamy w wyszukiwarce (ang. Dynamic Search Ads). Jak sama nazwa wskazuje – są to reklamy w sieci wyszukiwania, które tworzą się automatycznie, bazując na podanej wcześniej witrynie oraz celu dynamicznym, który określany jest dla danej grupy reklam. Reklamy kierowane są na podstawie treści podanej na stronie, tak samo są też generowane nagłówki i końcowe strony docelowe.

Skuteczność reklam dynamicznych jest stricte związana z ich głównym celem — aby pokazać użytkownikom dokładnie ten produkt lub usługę, które znajdują się w Twojej ofercie, jednocześnie nie tracąc zbyt dużej ilości czasu na przygotowanie jej.

W celach reklam dynamicznych do wyboru są różne rodzaje kierowania reklam:

  • kierowanie według kategorii – dzięki temu ustawieniu reklamy będą kierowane tylko na strony z konkretną tematyką lub kategorią produktową;
  • kierowanie według konkretnych stron – możliwe jest wpisanie konkretnych adresów URL lub użycie reguły: zawartość strony / tytuł / URL zawiera …;
  • kierowanie według wszystkich stron  – jak sama nazwa wskazuje, reklamy generowane będą na podstawie wszystkich stron w witrynie.

Poza skonfigurowaniem reklamy do naszych zadań należy też przygotowanie dwóch uniwersalnych tekstów reklam (do 90 znaków każdy), które będą się wyświetlać pod nagłówkami. Ważne jest, aby teksty były przemyślane i pasowały do wszystkich reklamowanych produktów i usług, żeby uniknąć sprzeczności w przekazach.

Kiedy używać reklam dynamicznych?

Tego typu reklamy stosuje się z reguły w sklepach e-commerce, ze względu na dużą liczbę unikalnych produktów znajdujących się na stronie. Mogą działać jako pewnego rodzaju uzupełnienie kampanii produktowych. Reklamy DSA w szczególności polecane są sklepom, które mają bardzo mocno rozbudowany asortyment i sprawnie działające strony internetowe.

Mówiąc o stronach internetowych, bardzo ważne jest, aby witryna była odpowiednio przystosowana do reklam dynamicznych. Nagłówki reklam generowane są na podstawie tytułów HTML konkretnych stron docelowych, na które kierowane będą reklamy, dlatego warto zwrócić uwagę na nazewnictwo i przejrzystą treść.

Dla przykładu: reklama dynamiczna kierująca na stronę główną naszego bloga miałaby nagłówek: Blog – Digital Marketing – Poznaj Tajniki branży I Aktualne Trendy

Reklamy DSA – dynamiczny sposób na większy ruch w witrynie

Zalety reklam DSA

  • Oszczędność czasu – tworzenie tradycyjnych reklam w sieci wyszukiwania dla sporej liczby produktów lub usług potrafi być bardzo czasochłonne, dzięki automatycznie generowanym kreacjom zaoszczędzony czas można przeznaczyć np. na optymalizowanie lub ulepszanie istniejących już reklam;
  • Wyświetlanie trafnych nagłówków – teksty nagłówków brane z tytułów stron docelowych zawsze będą odpowiednio dopasowane do zawartości strony docelowej, co może przełożyć się na zatrzymanie użytkownika na stronie i potencjalną konwersję;
  • Przejrzystość – istnieje możliwość sprawdzenia wyszukiwanych haseł wraz z przypisanymi do nich nagłówkami w celu zweryfikowania wygenerowanych reklam;
  • Odpowiednie dopasowywanie i kontrola – wyświetlane reklamy mogą opierać się na zawartości całej witryny, konkretnych kategoriach lub stronach, dzięki czemu przekaz jest adekwatny, a Ty masz kontrolę nad tym, na które strony kierowani będą odbiorcy. Dodatkowo istnieje możliwość wykluczenia konkretnych celów dynamicznych, aby np. nie wyświetlać produktów, których aktualnie nie ma na stanie sklepu, lub wykluczenie całych podstron typu blog czy kontakt;
  • Zwiększenie ruchu w witrynie – reklamy dynamiczne mogą być kolejnym sposobem na dotarcie do potencjalnych klientów.

Kiedy nie warto?

Reklamy dynamiczne to bardzo wartościowy sposób na dotarcie do klientów, jednak są przypadki, kiedy użycie tego typu reklam jest niewskazane. Mowa tu o stronach internetowych, na których oferta ulega ciągłej zmianie lub informacje o produktach i usługach są często aktualizowane. W takich sytuacjach algorytmy Google mogą mieć trudność z poprawnym dopasowaniem treści do zawartości strony, a to może wiązać się z niewłaściwym przekazem i utratą klienta.

Kolejnym przykładem są źle zoptymalizowane strony, np. te używające formatu, do którego Google Ads nie może uzyskać dostępu, lub takie, na których trudno zidentyfikować tematykę i charakter treści.

Dynamiczne reklamy — jak je ustawić?

Aby utworzyć reklamę dynamiczną, na początku należy postępować tak samo jak w przypadku tworzenia standardowej reklamy w sieci wyszukiwania. Pierwsza zmiana następuje w sekcji Ustawienia kampanii. Na dole należy rozwinąć pole Więcej ustawień i wybrać Ustawienia reklam dynamicznych w wyszukiwarce i w pole Website wpisać nazwę witryny.

Reklamy DSA – dynamiczny sposób na większy ruch w witrynie

Dzięki temu mamy później możliwość utworzenia nowej Grupy reklam dynamicznych (w przypadku pominięcia poprzedniego kroku automatycznie utworzy się Standardowa grupa reklam).

Reklamy DSA – dynamiczny sposób na większy ruch w witrynie

Następnie w sekcji Cele reklam dynamicznych należy wybrać odpowiednie kierowanie reklam, w zależności od naszej strategii i potrzeb. Do wyboru mamy kierowanie według kategorii, konkretnych stron lub całej witryny.

Reklamy DSA – dynamiczny sposób na większy ruch w witrynie

Poniżej kierowania znajduje się sekcja Reklamy, gdzie jesteśmy poproszeni o wpisanie dwóch tekstów reklam, które będą wyświetlać się pod wygenerowanymi nagłówkami.

Reklamy DSA – dynamiczny sposób na większy ruch w witrynie


Kolejne kroki wyglądają tak samo jak przy tworzeniu klasycznej kampanii w sieci wyszukiwania.

Podsumowanie

Reklamy DSA to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo czasu, i które jest jednocześnie łatwym i skutecznym sposobem dotarcia do potencjalnych klientów. Trzeba jednak pamiętać, że aby reklamy dynamiczne działały, tak jak powinny, bardzo ważne jest zadbanie o dobrą optymalizację witryny i poprawne nazewnictwo konkretnych stron i podstron. 

0 0 głosy
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

newsletter

Zapisz się do newslettera!

Nowości, porady, informacje o usługach zwiększających rentowność, darmowe materiały edukacyjne i dużo więcej. Wybierz jaka treść Cię interesuje i ciesz się swoją dawką wiedzy!

Wiedza to potęga, przeczytaj również:

Czym są rozszerzenia reklam Google Ads i jak je wdrożyć?

Czas czytania 8 min W świecie reklam Google Ads, gdzie walka między konkurencją o klienta jest zacięta, a uwaga użytkowników krótka, kluczowe jest wykorzystanie wszelkich dostępnych narzędzi w celu wyróżnienia się spośród tłumu. Wszyscy reklamodawcy walczą o to, aby to właśnie ich kreacja była najbardziej klikalna i zachęcająca do konwersji. Jednym z podstawowych sposobów na osiągnięcie tego jest używanie rozszerzeń reklam w sieci wyszukiwania.

Czytaj więcej >

Consent Mode – klucz do skuteczności strony i kampanii reklamowych

Czas czytania 2 min W dobie rosnącej świadomości na temat prywatności danych, właściwe zarządzanie zgodami użytkowników na stronach internetowych staje się nie tylko wymogiem prawnym, ale także kluczowym elementem budowania zaufania i transparentności. Wdrożenie skutecznego systemu do zarządzania zgodami jest niezbędne dla każdego właściciela witryny, szczególnie jeśli korzysta z narzędzi takich jak Google Analytics i Google Ads. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia zgodności z przepisami, takimi jak RODO, ale także dla zapewnienia maksymalnej efektywności narzędzi analitycznych i reklamowych.

Czytaj więcej >
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, zostaw komentarz!x

Zapisz się do newslettera.

Poznawaj nowości w marketingu internetowym i porady dotyczące rozwoju biznesu!