Audyt SEO – czym jest i dlaczego warto go zrobić (lub zlecić jego przeprowadzenie)?

Z różnych stron dobiegają do Ciebie informacje, że powinieneś zlecić audyt SEO dla swojej strony internetowej, ale nie wiesz, właściwie czym ten audyt jest i dlaczego Twoja witryna tak bardzo go potrzebuje? Trafiłeś w dobre miejsce - z naszego artykułu dowiesz się, z czego zazwyczaj składa się audyt SEO i kiedy warto go wykonać.
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Zdajemy sobie sprawę z tego, że świat SEO naszpikowany jest specjalistyczną terminologią, która dla osoby niezaangażowanej w tę dziedzinę to niemal czarna magia. Do grona takich tajemniczych pojęć należy audyt SEO. Tym bardziej że w większości przypadków to właśnie on będzie pierwszym elementem strategii pozycjonowania, z jakim się zetkniesz. Dlaczego?

Tajemniczy audyt SEO – co to takiego?

Audyt SEO to kompleksowa analiza Twojej strony internetowej pod kątem pozycjonowania. A tę wykonuje się jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań mających na celu poprawę pozycji Twojej strony w Google.

W ramach audytu SEO poznajemy bowiem wszystkie mocne i słabe strony witryny i wychwytujemy błędy, które zaniżają szansę na możliwość zaistnienia w TOP wyników wyszukiwania. Informacje te zbieramy w złożony, ale czytelny raport, będący niemal mapą dla specjalisty SEO, który w przyszłości zajmie się pozycjonowaniem Twojej strony oraz drogowskazem dla programisty, którego być może poprosisz o wprowadzenie zmian na poziomie budowy strony.

Co zawiera audyt SEO?

Audyt audytowi nierówny. W zależności od tego, jakie efekty w pozycjonowaniu chcesz osiągnąć oraz jak złożona jest Twoja strona internetowa, audyt SEO będzie mniej lub bardziej obszerny. Oczywiście zawsze można wciągnąć do niego ogrom tekstu, wykresów i liczb, ale sztuką jest – i po tym poznasz dobrą agencję SEO – zawrzeć w audycie najważniejsze wskazówki i informacje kluczowe dla danego klienta. 

Istnieje jednak pula zagadnień, które muszą pojawić się w każdym audycie SEO. I jest to:

Analiza indeksowania i dostępności dla wyszukiwarek 

Wiele audytów SEO zaczyna się od sprawdzenia aktualnej widoczności strony internetowej. W zależności od stopnia złożoności danej witryny specjaliści SEO wykonują to zadanie ręcznie – wpisując do wyszukiwarki zapytanie „site:adresstronyinternetowej.pl” i analizując rzucone przez Google wyniki lub korzystają z narzędzia, jakim jest Google Search Console. Na tym etapie sprawdzają również mapę witryny, nagłówki stron i plik robots.txt, by upewnić się, że nie zablokowano robotowi indeksującemu dostępu do kluczowych podstron.

Analiza meta znaczników

Meta tytuły, meta opisy, nagłówki, znaczniki <strong> i <em>, opisy alternatywne obrazki i zdjęcia. To treści, które nie stanowią zasadniczej zawartości strony, ale opisują, co się na niej znajduje. Dbałość o meta treści jest jednym z kluczowych działań w pozycjonowaniu stron internetowych, dlatego w audycie SEO nie może zabraknąć ich oceny.

Analiza adresów URL

Czytelne i przyjazne adresy podstron zamiast losowych znaczków – to coś, co doceniają zarówno roboty Google, jak i odbiorcy. Specjalista wykonujący audyt SEO przygląda się adresom URL i sprawdza ich poprawność.

Analiza linków przychodzących

W audycie SEO otrzymasz informacje na temat ilości i jakości linków prowadzących do Twojej strony z innych witryn. Specjalista pozyskuje te dane z narzędzi takich jak m.in. Ahrefs, Majestic czy Semrush. Zasada jest prosta – linki z wartościowych, wiarygodnych stron poprawiają autorytet Twojej domeny w wyszukiwarce, a te ze stron podejrzanych niestety jej szkodzą. Ważna jest też powiązanie tematyczne i regularność pozyskiwania nowych linków.

Analiza słów kluczowych

Bez fraz kluczowych nie ma pozycjonowania. Nic dziwnego, że i w audycie SEO poświęca się im dużo miejsca. Specjalista, któremu zlecisz wykonanie audytu, sprawdzi, na jakie słowa kluczowe Twoja strona internetowa wyświetla się w Google oraz jakie pozycje w wynikach wyszukiwania dzięki temu zajmuje. Wskaże również pulę keywordów o dużym potencjale w kontekście pozycjonowania Twojej witryny i takie, których należy unikać, bo w ich przypadku konkurencja jest zbyt duża i mocna.

Analiza treści

W tej sekcji mieści się: analiza duplikacji treści – w skrócie, sprawdzenie jak bardzo treść wypełniająca stronę jest oryginalna oraz analiza jakości tekstów – stopnia ich nasycenia frazami kluczowymi i formatowania. Niezwykle istotna jest także czytelność naszych treści, którą określa współczynnik FOG. Dlatego tak ważne jest. by wiedzieć, do kogo kierujemy nasze poradniki i wpisy blogowe, by dostosować odpowiednio komunikat.

Analiza responsywności

Aż 92,6% użytkowników Internetu łączy się z Siecią za pomocą smartfona! Dopasowanie strony internetowej do urządzeń mobilnych jest więc koniecznością i jednym z czynników rankingowych Google (mowa o wprowadzeniu tzw. Mobile-First Index). To oznacza, że witryny mające problem z responsywnością są niemal skazane na życie w cieniu wyszukiwarki. TOP-owe pozycje zajmują bowiem nowoczesne strony internetowej, dopasowane do wyświetlania zarówno w wersji desktopowej, jak i na telefonach oraz tabletach. Specjalista przeprowadzający audyt SEO z pewnością sprawdzi, jak wygląda to w przypadku Twojej strony i co należy poprawić. Ważna jest tutaj czytelność, łatwość interakcji czy “kciukoprzyjazność” elementów klikanych.

Analiza szybkości ładowania się strony

Internauci są wymagający. Oczekują, że wybrana przez nich strona załaduje się w 1-3 sekundy. Kiedy witryna wymaga od nich więcej czasu, rezygnują. Dobry audyt SEO musi więc dać Ci informacje na temat tego, jak szybko ładuje się Twoja strona WWW i ewentualnie także wskazówki, co zrobić, żeby poprawić niezbyt dobry wynik.

Analiza konkurencji

W walce o wysokie pozycje w Google bierzesz udział nie tylko Ty, ale również konkurencyjne firmy o profilu działalności podobnym do Twojego. Analiza konkurencji wykonana w ramach SEO audytu pozwala już na samym początku określić, ile wysiłku i pieniędzy trzeba włożyć, by pokonać liderów, jakich słów kluczowych warto użyć, a jakich unikać (mowa przede wszystkim o keywordach, w których konkurencja jest zbyt duża i silna) i z jakich miejsc konkurencja pozyskuje swoje linki przychodzące.

Dlaczego warto wykonać audyt SEO (lub zlecić jego przeprowadzenie)?

Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy, w którym sprzedajesz doniczki i osłonki do kwiatów. Twoi potencjalni klienci, chcąc kupić takie ogrodowe akcesoria w Internecie, korzystają oczywiście z wyszukiwarki Google i wpisują w niej frazę „doniczki do kwiatów”, ale także „ładne doniczki do kwiatów” czy „doniczki do kwiatów wiszących”. 

W takim przypadku dzięki audytowi SEO:

  • dowiesz się, jak obecnie Twoja strona radzi sobie w walce o tych klientów i jak wypada na tle konkurencji;
  • zyskasz feedback do stosowanych fraz kluczowych – czy są dobrze dobrane, czy może nieświadomie skazałeś się na konkurowanie z markami takimi jak Castorama, Obi czy Leroy Merlin (co, umówmy się, jest bardzo, bardzo trudne);
  • upewnisz się też, czy Twoja strona internetowa technicznie jest przygotowana na pozycjonowanie, czy może wymaga poprawek, a jeśli tak, to jak dużych.

Podsumowując, audyt SEO da Ci szeroki ogląd na kondycję Twojej strony internetowej i jej wartość w kontekście pozycjonowania. Pozwoli Ci uniknąć wielu błędów i zaoszczędzi Twój czas oraz pieniądze, które w innym wypadku prawdopodobnie przekierowałbyś na zbędne działania. Dzięki audytowi Twoja przyszła współpraca z agencją będzie łatwiejsza i efektywniejsza – Ty będziesz wiedział, po jaką pomoc się do niej zgłaszasz, a specjaliści SEO od razu zaczną działać. Twoja strona była w TOP, ale z jakiegoś powodu utraciła te pozycje? Audyt pokaże Ci, co mogło być tego powodem i jak możesz odzyskać utracone wyniki.

Czy wspomnieliśmy, że w Get Noticed możesz otrzymać od nas darmowy audyt SEO? Nie? To już wiesz. Na samym dole znajdziesz formularz kontaktowy. Nie krępuj się – wypełnij go i sprawdź, jak Twoja strona internetowa radzi sobie w SEO walce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!