Certyfikaty rezydencji podatkowej 2023: Facebook, Google, LinkedIn, Twitter, TikTok

Certyfikaty rezydencji podatkowej to niezbędne dokumenty, gdy chcesz reklamować swój biznes w takich serwisach jak Facebook, Google, Twitter czy LinkedIn. Sprawdź nasz najnowszy wpis i zobacz jak uzyskać certyfikat w 2021 roku!
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Chcesz reklamować swoją firmę w takich serwisach, jak Google, Facebook, LinkedIn, TikTok czy Twitter? W takim razie będziesz potrzebował certyfikatu rezydencji podatkowej, który pozwoli Ci prawidłowo rozliczyć podatek za usługi reklamowe nabyte w zagranicznych serwisach. Certyfikat rezydencji podatkowej 2023 to dokument, który ochroni Cię przed podwójnym opodatkowaniem wykupionych usług. Jak wygląda taki certyfikat w 2023 roku? Jak uzyskać dokument i w jakich sytuacjach będziesz go potrzebować? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z opodatkowaniem usług reklamowych znajdziesz w poniższym wpisie.

W poniższym artykule znajdziesz:

Czym jest certyfikat rezydencji podatkowej?

Najprościej mówiąc certyfikat rezydencji podatkowej to dokument, który zaświadcza, że dany kontrahent posiada stałe miejsce zamieszkania (w przypadku, gdy jest osobą fizyczną) lub siedzibę firmy (dotyczy osób prawnych) na terenie państwa, które certyfikat wydało. W jakim celu wydaje się takie zaświadczenie? Celem certyfikatu jest weryfikacja, w jakim kraju należy odprowadzić podatek od nabytych usług reklamowych od zagranicznych kontrahentów. Posiadanie ważnego certyfikatu pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania za wykupione usługi.

Prawidłowo sporządzony certyfikat rezydencji podatkowej 2023 powinien zawierać:

 • dane podmiotu – adres siedziby firmy lub Twój adres zamieszkania, imię i nazwisko, nazwę firmy,
 • datę wydania dokumentu,
 • zaświadczenie o miejscu siedziby lub adresie zamieszkania dla celów podatkowych,
 • dane organu wydającego,
 • informacje o okresie obowiązywania certyfikatu – choć nie jest to warunek konieczny.

Powyższe elementy zostały określone w art. 4a pkt. 12 ustawy CIT oraz art. 5a pkt. 21 ustawy PIT. Jeżeli nie uwzględnisz ich w certyfikacie rezydencji, to Twoje zaświadczenie będzie nieważne.

Jak uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej?

Niezbędne jest zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie firmy.  Możesz je uzyskać we właściwym dla Ciebie urzędzie skarbowym. Aby organ podatkowy mógł wystawić certyfikat rezydencji podatkowej 2023, musisz złożyć wniosek na druku CFR-1 oraz uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. W ciągu 7 dni od złożenia takiego wniosku urząd przygotuje stosowne zaświadczenie.

Co ważne, od 2017 roku polskie urzędy skarbowe nie wymagają dostarczania papierowych wersji certyfikatów od zagranicznych usługodawców. W 2019 roku wprowadzone zostały kolejne udogodnienia, pozwalające korzystać z elektronicznej kopii zaświadczenia na równi z oryginalną, papierową wersją. Kopia certyfikatu rezydencji podatkowej jest uznawana, jeżeli Twoje wydatki na usługi reklamowe nie przekroczyły w danym roku kalendarzowym kwoty 10 000 złotych. Powyżej tego pułapu konieczne jest posiadanie oryginału.

Ważność certyfikatów rezydencji podatkowej a Covid-19

W większości przypadków certyfikaty rezydencji nie zawierają informacji na temat okresu ważności – wówczas są one ważne przez okres dwunastu miesięcy od dnia wydania. Oznacza to, że zaświadczenia o siedzibie lub miejscu zamieszkania wydane w 2019 roku powinny już dawno stracić termin obowiązywania. Jednak 24 czerwca 2020 r. weszły w życie preferencyjne przepisy umożliwiające wydłużenie czasu trwania certyfikatów rezydencji podatkowej. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami certyfikaty uzyskane w 2019 roku, które nie zawierają okresu ważności, mogą być wykorzystywane przez cały okres obowiązywania zagrożenia epidemicznego lub epidemii i 2 miesiące po ich odwołaniu. Zapis ten został wprowadzony w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0, która ma za zadanie ochronić polskich przedsiębiorców przed skutkami pandemii.

Pamiętaj jednak, że jeśli w międzyczasie zmienił się adres siedziby firmy lub Twój adres zamieszkania, musisz zgłosić się do urzędu skarbowego z prośbą o wydanie nowego dokumentu. Jednocześnie zaświadczenia z 2020 i 2021 roku nie są objęte zapisami z Tarczy Antykryzysowej, więc ich ważność wygaśnie po 12 miesiącach.

Certyfikat rezydencji podatkowej – Facebook

facebook logo

Korzystasz z reklam na Facebooku? Wobec tego musisz pobrać odpowiedni certyfikat rezydencji podatkowej 2023, który pozwoli Ci uniknąć konieczności odprowadzania podatku dochodowego od reklam na Facebooku w Polsce. Jeśli w ubiegłych latach również reklamowałeś się za pośrednictwem Facebooka, to koniecznie zachowaj certyfikaty rezydencji z przeszłości. Posiadanie archiwalnych, jak i aktualnych zaświadczeń o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji w czasie kontroli urzędu skarbowego. Dzięki zmianom prawnym sprzed dwóch lat certyfikaty nie muszą być przechowywane w wersji papierowej – w przypadku kontroli możesz okazać wyłącznie kopię elektroniczną.

Certyfikat rezydencji podatkowe Facebook na 2023 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej Facebook na 2022 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej Facebook na 2021 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej – Instagram

Certyfikaty rezydencji podatkowej 2023: Facebook, Google, LinkedIn, Twitter, TikTok

Czy reklamujesz swoją firmę na Instagramie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nabywając usługi reklamowe na Facebooku i Instagramie potrzebujesz tylko jednego certyfikatu rezydencji podatkowej, ponieważ obydwa serwisy należą do tego samego właściciela.

Certyfikat rezydencji podatkowej – LinkedIn

Certyfikaty rezydencji podatkowej 2023: Facebook, Google, LinkedIn, Twitter, TikTok

Serwis LinkedIn to doskonałe miejsce do promocji swojej marki i budowania wizerunku eksperta na rynku. W ostatnich latach LinkedIn stał się również miejscem, w którym firmy z całego świata poszukują i rekrutują kandydatów do pracy. Niestety, aby móc korzystać z szerokiego spektrum możliwości serwisu (w tym z przesyłania ofert innym użytkownikom oraz tworzenia kampanii reklamowych), musisz założyć płatne konto biznesowe. Posiadanie płatnego konta wiąże się oczywiście z koniecznością rozliczania podatku dochodowego, a więc także z posiadaniem aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej.

Certyfikat rezydencji podatkowej Linkedin na 2023 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej LinkedIn na 2022 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej LinkedIn na 2021 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej – Twitter

Certyfikaty rezydencji podatkowej 2023: Facebook, Google, LinkedIn, Twitter, TikTok

Każda firma, która poszukuje skutecznych środków komunikacji z odbiorcami, powinna wypróbować mikroblogowanie na Twitterze. Jeśli do tej pory nie posiadałeś konta w tym serwisie, to najwyższa pora na zmiany – Twitter to świetne medium do budowania świadomości marki oraz pozyskiwania nowych, zaangażowanych klientów.

Korzyści z aktywnego prowadzenia konta na tej platformie są niezaprzeczalne, jednak przed rozpoczęciem działań reklamowych w ramach systemu Twitter Ads, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni certyfikat rezydencji.

Certyfikat rezydencji podatkowej Twitter na 2023 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej Twitter na 2021 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej – Google

Certyfikaty rezydencji podatkowej 2023: Facebook, Google, LinkedIn, Twitter, TikTok

Wyszukiwarka Google to zdecydowanie najpopularniejsze miejsce na reklamę w internecie. Z tego względu kampanie Google Ads są niemal obowiązkowym narzędziem zarówno wśród niewielkich firm, jak i globalnych marek. Dzięki dobrze zaplanowanym działaniom reklamowym w Google skutecznie dotrzesz do nowych odbiorców. Pamiętaj tylko, że płatne kampanie Google Ads wymagają pobrania i uzyskania aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej na 2023 rok.

Certyfikat rezydencji podatkowej Google na 2023 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej Google na 2021/2022 rok pobierzesz tutaj.

Certyfikat rezydencji podatkowej – TikTok

Certyfikaty rezydencji podatkowej 2023: Facebook, Google, LinkedIn, Twitter, TikTok

TikTok to jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych, który z roku na rok notuje coraz to wyższe wyniki popularności wśród użytkowników Internetu. Co ciekawe, z TikToka coraz chętniej korzystają osoby dorosłe o dużym potencjale nabywczym. Właśnie dlatego TikTok jest jednym z ciekawszych wyborów, gdy celem jest rozwój nowego kanału sprzedażowego. Jeśli interesuje Cię możliwość prowadzenia kampanii reklamowych na TikToku i chcesz sprawdzić, jak skuteczne okażą się dla Twojej firmy, to skontaktuj się z nami: kontakt. Jeśli natomiast potrzebujesz certyfikatu rezydencji podatkowej, naciśnij przycisk poniżej:

Certyfikat rezydencji podatkowej TikTok na 2023 rok pobierzesz tutaj.

41 odpowiedzi

  1. Dzień dobry, nie jest to zakres, którym się zajmujemy, dlatego niestety nie możemy pomóc w uzyskaniu certyfikatu.

 1. Dzien dobry, czy macie moze certyfikat rezydencji Apple Distribution International za 2023? Mam w tym roku problem z jego uzyskaniem

  1. Dzień dobry, niestety w tej kwestii nie pomożemy. Zalecamy kontakt bezpośrednio z firmą odpowiedzialną za usługę.

 2. Dzień dobry,
  Chciałam zapytać czy Twitter ma już aktualny certyfikat? Posiadają go Państwo?
  Pozdrawiam.

  1. Dzień dobry Pani Agnieszko, certyfikat rezydencji podatkowej dla Twittera właśnie został zamieszczony na naszej stronie.

  1. Booking nie podlega pod podatek u źródła. To i certyfikat nie potrzebny. Z tego co mi wiadomo ;)

  1. Dzień dobry, niestety nie zamieszczamy certyfikatów z tego typu narzędzi. Świadczymy usługi z zakresu reklamy w Internecie i jedynie w tym zakresie jesteśmy w stanie pomóc odnośnie certyfikatów rezydencji podatkowej.

  1. Pani Anno w tej kwestii zalecamy kontakt z daną firmą. Nie zamieszczamy certyfikatów z tego typu narzędzi.

  1. Pani Edyto Amazonem co prawda się nie zajmujemy, ale sprawdziliśmy czy jest taki certyfikat dostępny. Póki co brakuje takich informacji. Będziemy monitorować nasze źródła i jak tylko odpowiedni dokument zostanie udostępniony, to zamieścimy go na naszej stronie.

  1. Pani Weroniko na ten moment niestety brakuje jakichkolwiek informacji na temat certyfikatu rezydencji od TikToka.

   1. Dzień dobry, czy certyfikat tik-toka za 2023 jest dostępny?

   2. Niestety na ten moment nie znaleźliśmy nigdzie takiego certyfikatu.

   3. Dzień dobry, tak – jest już na naszej stronie :)

  2. Dzień dobry, właśnie zamieściliśmy certyfikat rezydencji podatkowej dla TikToka.

 3. Czy jest aktualny certyfikat rezydencji META Platforms na 2023?
  Ten link kieruje do Certyfikatu z 2022

  1. Pani Elżbieto właśnie załączyliśmy aktualny certyfikat. Jest dostępny w sekcji „Facebook”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *