Formaty reklamowe wideo na YouTube

Dobrze jest wiedzieć, jak nazywa się każdy format reklamy na YouTube, w których miejscach się pojawia oraz jak dokładnie wygląda. Jednak najważniejsze dla marketera powinno być to, aby wiedzieć, który z tych formatów jest najlepszy biorąc pod uwagę cele marketingowe marki.
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Dlaczego firmy coraz częściej spoglądają na YouTube?

W dzisiejszych czasach, YouTube coraz częściej dla generacji Z czy milenialsów zastępuje telewizję. Nic więc dziwnego, że marki próbują wykorzystać platformę na rzecz promocji własnych ofert. System reklamowy YouTube pozwala marce wybrać najlepszy format reklamowy w zależności od celu jaki chce ona osiągnąć.

Rozliczenie na YouTube jest bardzo ciekawe i stosunkowo tanie, a możliwości targetowania nie różnią się od tych w Google Ads, bo to właśnie tam zarządzasz precyzyjnym ustawieniem kierowania kampanii. Marki wciąż szukają środka między minimalną, a maksymalną częstotliwością wyświetlania reklam tygodniowo. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż musimy mieć pewność, że reklama zostanie zapamiętana, ale jednocześnie nie stanie jedną z tych denerwujących reklam, która wyświetla się kilkanaście razy dziennie. Zanim jednak Twój zespół marketingowy określi częstotliwość wyświetlania musi przede wszystkim wiedzieć, które formaty reklamowe oferuje nam platforma i jaki jest najlepszy sposób na promocję marki lub produktu za pomocą reklam wideo. Właśnie dlatego w niniejszym artykule postanowiliśmy podpowiedzieć:

  • Jakie są formaty wideo reklam w YouTube.
  • Gdzie wyświetlane są Twoje reklamy na YouTube.
  • Która reklama wideo w YouTube jest najbardziej dopasowana do Twojego celu.

In-Stream z możliwością pominięcia po 5 sekundach

Reklama możliwa do pominięcia po 5 sekundach. Jej czas trwania jest dowolny, zalecana długość przez Google to jednak: 15–30 sekund. Zakres czasowy Twojego wideo zależny jest przede wszystkim od tego, co chcesz przekazać swoim odbiorcom. Coraz częściej można się spotkać z reklamami wideo, które trwają kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut. Na YouTube pojawia się coraz więcej reklam utworów muzycznych czy też reklam promujących zwiastuny filmów, które będą miały swoją premiery w kinie czy na platformach streamingowych. Reklamy możliwe do pominięcia są odtwarzane przed lub w trakcie innego filmu na YouTube. Gdy widzowie obejrzą pięć sekund reklamy, mogą kontynuować oglądanie lub pominąć pozostałą część reklamy. Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych formatów reklamowych na Youtube zaraz obok Bumper Ads.

Reklamy te można dostosować w zależności od celu, te dostępne dla kampanii w sieci YouTube obejmują: sprzedaż, potencjalną sprzedaż, ruch w witrynie, rozważanie zakupu produktu, budowanie świadomości i zasięgu marki. Ten początkowy cel określa formaty reklam i strategię ustalania stawek, których należy użyć. Wspomniany format możemy wyświetlać użytkownikom na komputerach, urządzeniach mobilnych, telewizorach, a także konsolach do gier – np. Xbox czy Playstation.

Najważniejsze jest wybranie właściwego celu kampanii, ponieważ algorytmy Google zawężą opcje kierowania reklam w oparciu o tak wskazany kierunek. Jeśli chcesz pozyskiwać potencjalnych klientów, Google zaproponuje Ci format TrueView. Jeśli Twoim celem jest zwiększenie świadomości marki i zasięgu, Google poprowadzi Cię w kierunku TrueView Reach.

Formaty reklamowe wideo na YouTube
Przykład reklamy In-Stream – możliwej do pominięcia.

In-Stream bez możliwości pominięcia

Reklamy niemożliwe do pominięcia doskonale nadają się do przykuwania uwagi widza, ponieważ mogą pojawiać się przed, w trakcie lub po filmie w YouTube. Dopuszczalny maksymalny czas wideo to 15 lub 20 sekund (w zależności od regionu). W Polsce dopuszczalna jest druga opcja. Ponieważ użytkownicy muszą obejrzeć całą reklamę, aby kontynuować oglądanie treści docelowej, reklamy te mają zazwyczaj wyższy koszt dotarcia do tysiąca użytkowników niż pozostałe formaty reklam w YouTube. Format ten jest rekomendowany dla większych marek, które mają w planach duże inwestycje w budowanie świadomości marki czy też konkretnego produktu z okazji premiery lub promocji. Kreacja wideo szczególnie w tym formacie musi być na tyle ciekawa i wciągająca, aby skupiała uwagę użytkownika przez cały czas jej trwania – więcej o kreacji wideo pisaliśmy w artykule o 7 zasadach tworzenia skutecznej kreacji wideo.  Ten format możemy wyświetlać użytkownikom na komputerach, urządzeniach mobilnych, telewizorach i konsolach do gier.

Formaty reklamowe wideo na YouTube
Przykład reklamy In-Stream – niemożliwej do pominięcia.

Bumper Ads

Jednym z najpopularniejszych formatów reklamowych na YouTube jest Bumper Ads. To reklama niemożliwa do pominięcia trwająca maksymalnie 6 sekund.  Format, który idealnie nadaje się do budowania świadomość marki lub produktu. Bumperów używamy, gdy celem marki jest dotarcie do jak największej liczby użytkowników z krótkim, silnym i trwale zapadającym w pamięć komunikatem, hasłem lub sloganem reklamowym. Bumpery pojawiają się w filmach w YouTube oraz w witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów wideo Google. Ten format możemy wyświetlać użytkownikom na komputerach, urządzeniach mobilnych, telewizorach i konsolach do gier. Bumpery reklamowe są objęte strategią określania stawek na podstawie dotarcia do tysiąca użytkowników (CPM) więc płacimy za każde wyświetlenie reklamy. Aby skutecznie i efektywnie wykorzystać tylko sześć sekund musimy przyciągnąć uwagę widza oraz poinformować go o swojej marce lub produkcie w bardzo krótkim czasie. Bumper Ads jest świetnym uzupełnieniem dłuższej reklamy wideo In-Stream, który może być wyświetlany, gdy użytkownik obejrzy w pierwszej kolejności właśnie dłuższy format. Wiele bumperów może być również wykorzystane jako budowanie zainteresowania oraz storytellingu i wykorzystanie ich do stworzenia reklamy sekwencyjnej na YouTube. Zdecydowanie odradzamy ten format jeśli chcesz przekazać swojej grupie docelowej dłuższy, bardziej skomplikowany komunikat.

Formaty reklamowe wideo na YouTube
Przykład Bumper Ads.

Reklamy wideo in-feed

Reklama in-feed wyświetla się użytkownikowi, gdy ten korzysta z wyszukiwarki YouTube i następnie przegląda zawartość otrzymanych wyników, obok filmów w YouTube oraz na mobilnej stronie głównej kanału. Warto korzystać z tego formatu, jeśli chcemy pokazać materiał wideo, gdy użytkownicy przeglądają nowe treści na platformie. 

Reklamy wideo out-stream

Reklama typu Out-Stream przeznaczona jest wyłącznie na urządzenia mobilne i wyświetlana w witrynach partnerów wideo Google oraz aplikacjach. Format reklamowy out-stream to świetny sposób na zwiększenie zasięgu. Jej odtwarzanie rozpoczyna się zawsze z wyłączonym dźwiękiem, a użytkownicy, którzy chcą włączyć dźwięk muszą kliknąć w reklamę, która przeniesie ich do wideo, a odtwarzanie rozpocznie się od momentu, w którym dokonali kliknięcia.

Reklamy w banerze masthead

Ten typ reklamy automatycznie odtwarza się bez dźwięku na górze strony głównej YouTube lub w aplikacji przez maksymalnie 30 sekund. Po jej odtworzeniu, główny film zostanie domyślnie wyświetlony w postaci miniatury, a po kliknięciu w miniaturę użytkownik zostaje przekierowany do strony odtwarzania. Reklama w banerze masthead może być wyświetlana zarówno na komputerze, w telefonie oraz na telewizorach. Ten typ reklamy można zarezerwować wyłącznie u przedstawiciela handlowego Google.

Formaty reklamowe wideo na YouTube
Przykład reklamy w banerze masthead.

Discovery

Format Discovery wyświetla się na głównej stronie mobilnej wersji YouTube, w wynikach wyszukiwania w serwisie oraz obok filmów powiązanych ale także w sekcji discover oraz na kartach „Oferty” i „Społeczności” w Gmailu. Jeśli Twoim celem jest uzyskiwanie wiele więcej konwersji np. liczby transakcji sprzedaży, subskrypcji newslettera lub wizyt w witrynie jest to idealny format dla Twojej marki. Jak wskazuje sama nazwa wyświetla się użytkownikom w miejscach, w którym odkrywają nowe treści. Reklama Discovery składa się z tekstu i miniatury, którą system pobrał z filmu. Po kliknięciu w nią odbiorca zostaje przekierowany do strony docelowej. W zależności od tego, gdzie emitowana jest reklama typu Discovery, może zmieniać swój wygląd.

Formaty reklamowe wideo na YouTube
Jeden z przykładów wyświetlania się reklamy Discovery.

Podsumowanie

Bez wątpienia możemy stwierdzić, że formaty reklamowe na YouTube dają nam możliwość skutecznego dotarcia do odbiorców, budowania świadomości marki i zasięgu. Pierwsze co trzeba zrobić to określić cel reklamy, a następnie wybrać odpowiedni format i stworzyć dla niego kreację. Pamiętaj, że najlepsza strategia i targetowanie nie spełnią swojego celu, jeśli nie będziesz w posiadaniu skutecznej kreacji wideo. Dlatego też odsyłam Cię do artykułu nt. 7 zasad tworzenia skutecznej kreacji wideo na YouTube Ads, a już niedługo pojawi się wpis o ABC YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!