8 sprawdzonych porad na Black Friday dla każdego biznesu

Black Friday to jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży e–commerce w ciągu roku. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 8 sprawdzonych porad, dzięki którym znacząco zwiększysz swoje szanse na odniesienie sukcesu sprzedażowego podczas Czarnego Piątku.
Nie czekaj na sukces – działaj!
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą pomóc Twojemu biznesowi osiągnąć nowe wyżyny. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku – od strategii po realizację. Z nami Twój biznes nie zna granic. Zacznij swoją podróż do sukcesu teraz!
Spis treści

Największe święto zakupowe zbliża się wielkimi krokami. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie 8 wskazówek, dzięki którym jeszcze lepiej przygotujesz się do Black Friday. Dowiedz się, jak w kilku prostych krokach znacząco zwiększyć możliwości sprzedażowe Twojego biznesu e–commerce. W artykule znajdziesz sprawdzone rozwiązania, których zastosowanie będzie wsparciem dla prowadzonych działań promocyjnych w czasie Czarnego Piątku.

#1 Atrakcyjna kreacja reklamowa

Według Polskiej Izby Gospodarki Elektronicznej co miesiąc przybywa nieco ponad 800 e–sklepów, a ok. 500 kończy swoją działalność. Taki wynik sprawia, że polska branża e–handlu rośnie o ok. 300 nowych podmiotów miesięcznie, co bezpośrednio przekłada się na większą konkurencję na rynku e-commerce. Tak zaistniała sytuacja sprawia, że standardowe rozwiązania coraz bardziej tracą na znaczeniu, a kluczowe staje się nieszablonowe podejście. Do obszarów, w których szczególnie ważna jest kreatywność i nietuzinkowy sposób prezentacji, należy niewątpliwie kreacja. W końcu, aby oferta promocyjna była skuteczna i trafiła do serc klientów musi być przedstawiona w atrakcyjny sposób.

W jaki sposób podejść do kreacji reklamowej? Przede wszystkim musi się wyróżniać – tak na tle Twoich wcześniejszych komunikatów, jak i na tle treści prezentowanej przez konkurencję. Z racji, że przekaz dotyczy Black Friday to na szczególną uwagę zasługuje podkreślenie wysokości oferowanej promocji. Nie bój się pokazać w tekście, jak i na grafice lub wideo tego, jak dużo zyska potencjalny klient korzystając z Twojej oferty! Dobrą praktyką jest wyrażanie promocji w formie procentowej, gdy dotyczy ona produktów o niewielkich cenach, jak np. książek, kosmetyków, czy artykułów spożywczych. Natomiast w przypadku towarów o wysokiej wartości, takich jak np. samochody, w ofercie promocyjnej zawrzyj konkretne sumy pieniędzy. Pamiętaj, że liczby zwracają uwagę o 80% skuteczniej niż zwykły tekst!

8 sprawdzonych porad na Black Friday dla każdego biznesu
Pamiętaj, że istotnym elementem kreacji reklamowej na Black Friday powinna być oferowana promocja.

Co więcej w kwestii kreacji graficznej? Konieczne jest odpowiednie zachowanie proporcji, estetyka, a także prezentacja produktu – w przypadku jej części wizualnej. W kwestii tekstu kluczowy jest nagłówek, który zwróci uwagę i sprawi, że odbiorca zechce zapoznać się z pozostałą częścią treści reklamowej (blisko 90% odbiorców zwraca uwagę tylko na nagłówki i grafiki). Ponadto ważne jest by tekst był krótki, konkretny i estetycznie zaprezentowany.

Na naszym blogu znajdziesz porady dotyczące przygotowania odpowiedniej kreacji graficznej i wideo, jak i skutecznej treści reklamowej. Jeśli jednak nie masz pomysłu lub możliwości stworzenia odpowiednich i angażujących materiałów, to koniecznie sprawdź naszą ofertę:
Grafika reklamowa.
Prowadzenie mediów społecznościowych.
Content marketing.

#2 Informacja o ofercie na Black Friday w każdym możliwym miejscu

Tworząc kampanie reklamowe na Black Friday pamiętaj, że ważnym elementem jest to, aby osoby, które przejdą na Twoją stronę lub fanpage nadal widziały komunikat o promocji.

Informacja o specjalnej ofercie na Black Friday powinna być dodana w każdym możliwym miejscu, m.in. na stronach produktowych, gdzie użytkownicy często przechodzą bezpośrednio np. z kampanii remarketingowej, na głównym banerze czy w formie pop-upów. Ważne, aby odbiorcy odwiedzający i eksplorujący Twoją stronę internetową regularnie trafiali na informacje, dotyczące promocji.

Informacja o ofercie na Black Friday powinna znaleźć się na Twojej stronie internetowej. Jakie działania warto wdrożyć?

 • Stwórz dedykowany landing page z warunkami promocji (każda promocja powinna mieć zamieszczony regulamin, a landing page jest odpowiednim miejscem na podlinkowanie i wyjaśnienie warunków promocji).
 • Przygotuj dedykowany baner na stronie głównej np. na slajderze.
 • Dodaj statyczny pasek na górze strony, który będzie widoczny na każdej podstronie.
 • Umieść informacje o wyprzedaży na stronach produktowych.
 • Dodaj nakładki związane z Black Friday na produkty.
 • Zaimplementuj dedykowane pop–upy ze zniżkami lub ofertami promocji (jednak nie przesadzaj, by nie zniechęcały użytkowników).

Jeśli nie masz możliwości przygotowania dedykowanego landing page’a lub chcesz wprowadzić zmiany na stronie, które znacznie przewyższają możliwości techniczne Twojego zespołu, to skontaktuj się z nami. Nasz zespół stworzy dla Ciebie dedykowaną i funkcjonalną stronę internetową, zgodną z dobrymi praktykami SXO:

Oferta tworzenia stron internetowych.

8 sprawdzonych porad na Black Friday dla każdego biznesu
Przykładowy baner na stronie internetowej, dotyczący akcji na Black Week.

Na fanpage’u możesz informować o wyprzedaży poprzez:

 • Cover photo.
 • Publikacje.
 • Marketplace.

Cover photo (zdjęcie w tle) to pierwsza rzecz, która wyświetla się po wejściu na fanpage, dlatego z okazji Black Friday przygotuj specjalną grafikę, która będzie informować odwiedzających gości o Twojej ofercie promocyjnej. Zadbaj o to, aby Twój przekaz był zrozumiały w odbiorze, przykuwał uwagę i był spójny z Twoimi reklamami, które ściągnęły użytkownika na fanpage.

Na cel informowania o promocji możesz także wykorzystać publikacje na Facebooku. Możesz wstawić zdjęcie lub wykorzystać do tego wideo, aby pokazać zdjęcia produktów w niższych cenach. Informacje które: dobrze zawrzeć na zdjęciu lub wideo to wysokość rabatu, czas trwania i warunki promocji oraz informacja o tym, które produkty są nią objęte. Jeden z postów możesz także przypiąć na górze fanpage’a. Jeżeli prowadzisz biznes e–commerce to nie zapominaj o tym, by zaktualizować także swoje oferty na sklepie FB i przypisać im czasową promocję, dedykowaną Black Friday.

Jeśli nie wiesz, jakie wymiary powinno mieć zdjęcie lub wideo w tle na fanpage, przeczytaj nasz wpis o aktualnych wymiarach grafik na Facebooku.

Warto dodatkowo podkreślić, że informacje, które opisane zostały w kontekście fanpage’a na Facebooku, można zastosować z powodzeniem także w przypadku innych mediów społecznościowych (wręcz jest to konieczne), tak na Instagramie, Linkedinie, jak i innych.

#3 Benefity dla lojalnych klientów

Podczas Black Friday pamiętaj o stałych klientach. Przygotuj dla Nich coś specjalnego i nagrodź za lojalność wobec Twojej marki.

Oto kilka naszych pomysłów na to, co możesz im zaoferować:

 • Dodatkowy rabat – zaproponuj dodatkowy rabat na zakupy dla osób, które już u Ciebie coś kupiły. Możesz wykorzystać do tego praktycznie wszystkie kanały, które poprawnie mierzą u Ciebie konwersje. Z najpopularniejszych to Google Ads, Facebook Ads czy newsletter.
 • Pierwszeństwo zakupu – niech stali klienci, jako pierwsi skorzystają z promocji. Specjalnie dla nich rozpocznij wyprzedaż 24 godziny przed oficjalnym rozpoczęciem Black Friday. Dobrym sposobem jest zachęcenie odbiorców, że taki przywilej mają tylko osoby zapisane do newslettera, ponieważ to w nim możesz podzielić się specjalnym kodem rabatowym. W ten sposób powiększysz bazę i sprawisz, że klient poczuje się wyróżniony.
 • Bezpłatna usługa – zaoferuj dodatkową bezpłatną usługę. Może to być np. darmowa dostawa lub pakowanie produktu. W przypadku dóbr luksusowych może to być dodatkowa gwarancja, czy ubezpieczenie produktu.

#4 Dodatkowe kody rabatowe

Zaoferuj odbiorcom obserwującym Twoje media dodatkowe rabaty, ale zaproponuj dodatkowe obniżki cen pod warunkiem wykonania odpowiedniej interakcji. Do ciekawych pomysłów, które warto wykorzystać należą:

– Wykorzystanie chatbota, który mógłby podczas rozmowy na messenger przekazać dodatkowy kod rabatowy lub za udzielenie komentarza o określonej treści pod dedykowanym postem.
– Dodatkowy kod rabatowy za zapis do newslettera, przekazywany w wiadomości powitalnej.
– Dodatkowa zniżka za zakup produktów w Twoim sklepie.

Warto także przemyśleć informację na temat takiej gratyfikacji, choćby w postaci publikacji w mediach społecznościowych, jak i w formie komunikatu na stronie internetowej.

#5 Cyber Monday lub Black Week

Przedłuż promocję z okazji Czarnego Piątku! Wybierz spośród dwóch najpopularniejszych akcji (zaraz po Black Friday), czyli Black Week lub Cyber Monday i stwórz wielką wyprzedaż w dłuższej perspektywie czasu. Zróżnicuj swoją ofertę i o ile to możliwe, przygotuj inne zniżki w ramach każdego z dni. Nie zapomnij poinformować swoich klientów o czasie trwania promocji, jak i dostosowaniu komunikacji w mediach społecznościowych – tak by Twoi obserwujący wiedzieli, jakich przecen mogą spodziewać się w poszczególnych terminach.

#6 Nie twórz sztucznych promocji!

Nie twórz promocji w oparciu o sztuczne podnoszenie cen na kilka dni przed Black Friday! Klienci dokonują zakupów coraz bardziej świadomie. Często sprawdzają i porównują ceny na innych stronach, dlatego nie licz na to, że uda Ci się nabrać ich na sztucznie wytworzoną promocję. Z pewnością szybko zostanie to wychwycone, a renoma Twojego sklepu znacznie na tym ucierpi!

W tym miejscu warto także wspomnieć o Unijnej Dyrektywie, tzw. Dyrektywie Omnibus, która zakazuje takich praktyk pod groźbą wysokich kar, a sprzedawca jest zobowiązany do informowania o najniższej cenie danego produktu, jaka obowiązywała na przestrzeni 30 dni. Na ten moment (26.10.2022 r.) Polska jeszcze nie implementowała wspomnianych przepisów, ale jest w trakcie przygotowań do wdrożenia więc te wkrótce będą obowiązywały. Warto zatem już teraz zapomnieć o praktyce nieuczciwego zawyżania cen na rzecz późniejszej promocji.

#7 Wybierz odpowiednie produkty

Nie pokazuj wszystkich swoich produktów, których ceny obniżasz z okazji Black Friday. Wybierz te, które sprzedają się najlepiej lub są najczęściej oglądane! Określ rabat, który będzie atrakcyjny dla potencjalnego klienta i zadbaj o ciekawą prezentację tak przygotowanej oferty.

Na temat prezentacji pisaliśmy już powyżej, ale pamiętaj, że warto testować różne formaty! Na Instagramie możesz pokazać produkt na kilku grafikach, łącząc jego funkcjonalności i zalety z opiniami użytkowników, na Facebooku możesz skorzystać z modelu karuzeli lub opowieści, a na YouTubie możesz zrobić recenzję, która zostanie poprzedzona o specjalnym rabacie z okazji Black Friday.

#8 Wykorzystaj format wideo

Nie, nie musisz od razu nagrywać siebie lub zachęcać swoich pracowników, znajomych do występowania przed kamerą – choć niewątpliwie format wideo ma ogromny potencjał. Jeżeli nie czujesz się dobrze w roli aktora, to nic straconego. Możesz postawić na animację, w której krótko pokażesz zalety produktu oraz opowiesz o promocji na Black Friday. Ważne, żeby animacja nie była skomplikowana, zbyt długa i mało estetyczna.

W razie czego możesz zgłosić się do nas, a nasz zespół przygotuje dla Ciebie wideo lub animację na podstawie przesłanych informacji i wytycznych.

Format publikacji wideo staje się głównym sposobem komunikacji w mediach społecznościowych. Już teraz jest bardzo mocno premiowany i pozwala na dotarcie do większej grupy odbiorców niż standardowy format postów. Na pewno nie ominął Twojej uwagi fakt, że tak na Facebooku, jak i Instagramie coraz częściej widujesz tzw. Reels, czyli Rolki. Podczas przeglądania aktualności, tak naprawdę na każdej platformie, bardzo często będziesz widzieć wideo, a ostatnie zapowiedzi „społecznościowych gigantów” zapowiadają, że format komunikacji audiowizualnej będzie premiowany jeszcze mocniej. Cóż, nie da się ukryć, że jest to znacznie prostsza i przyjemniejsza opcja niż czytanie publikacji. Liczne badania potwierdzają także, że format wideo jest o 73% skuteczniejszy niż standardowa forma publikacji.

Warto więc zadbać o dostosowywanie się do jednego z najważniejszych trendów w komunikacji marketingowej i powoli przestawiać się na prezentowanie treści w formacie wideo.

Podsumowanie

Wskazówki zawarte w naszym artykule są sprawdzonymi przez nas rozwiązaniami, które stosujemy na naszych kontach reklamowych i w prowadzonych mediach społecznościowych. W gruncie rzeczy są to porady uniwersalne i proste do wdrożenia, a które znacząco mogą zmienić oblicze prowadzonej akcji marketingowej z okazji Black Friday. Należy jednak pamiętać, że każda marka jest inna i ma różnych odbiorców, dlatego zanim zaczniesz jakiekolwiek działania, określ specyfikę swojej grupy odbiorców i dostosuj swoje komunikaty względem zapotrzebowań Twojego potencjalnego klienta.

Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia, w którymś z wymienionych obszarów, to możesz skontaktować się z nami. W Get Noticed Agency posiadamy rozbudowane działy: graficzny i mediów społecznościowych, których członkowie doskonale rozumieją, jakie treści i trendy są obecnie wykorzystywane, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!

Zapisz się do newslettera

Pozwól się zaskoczyć nowościami, poradami, darmowym dostępem do materiałów edukacyjnych. Otrzymuj powiadomienia o wpisach na naszym blogu i nie tylko!