5 sprawdzonych protipów na Black Friday

Przygotowujesz się do Black Friday? Zobacz nasze sprawdzone protipy na czas gorących wyprzedaży.

Największe Święto Zakupowe zbliża się wielkimi krokami. Poznaj 5 protipów, dzięki którym jeszcze lepiej przygotujesz się do Black Friday.

W artykule znajdziesz 5 sprawdzonych przez nas rozwiązań, które wesprą Twoje działania promocyjne w czasie Czarnego Piątku. 


#1 Atrakcyjne przedstawienie promocji.

Aby oferta promocyjna była skuteczna i trafiła do serc klientów musi być przedstawiona w atrakcyjny sposób. Jeśli oferujesz produkty o niewielkich cenach, np. książki, kosmetyki, czy artykuły spożywcze – swoją promocję wyraź w procentach.

W promocjach typu Black Friday używaj procentów przy produktach o niższej cenie

Sprzedając produkty o wysokiej wartości, takie jak samochody, czy luksusowe przedmioty, w ofercie promocyjnej zawrzyj konkretne sumy pieniędzy.

W promocjach typu Black Friday używaj konkretnych sum pieniędzy przy towarach o wysokiej wartości

Zastosowanie tych prostych tricków sprawi, że Twoja promocja będzie postrzegana, jako bardziej interesująca i atrakcyjna cenowo.


#2 Protip Informacja o promocji w każdym możliwym miejscu.

Tworząc kampanie reklamowe na Black Friday pamiętaj, że ważnym elementem jest to, aby osoby, które przejdą na Twoją stronę lub fanpage nadal widziały komunikat o promocji.

Informacja o obniżce powinna być dodana w każdym możliwym miejscu, m.in. na stronie produktu, gdzie użytkownicy często przechodzą bezpośrednio np. z kampanii remarketingowej. Tam również odbiorcy muszą zostać poinformowani o obowiązującej promocji.

Na fanpage’u możesz informować o wyprzedaży poprzez:

 • Cover photo

Cover photo (zdjęcie w tle) to pierwsza rzecz, która wyświetla się po wejściu na fanpage, dlatego z okazji Black Friday przygotuj specjalną grafikę, która będzie informować odwiedzających gości o Twojej ofercie promocyjnej. Zadbaj o to, aby Twój przekaz był zrozumiały w odbiorze, przykuwał uwagę i był spójny z Twoimi reklamami, które ściągnęły użytkownika na fanpage.

Możesz wstawić zdjęcie lub wykorzystać do tego wideo, aby dodatkowo pokazać zdjęcia produktów w niższych cenach. Przed publikacją wideo będziesz miał możliwość zapętlenia go, wybierz tę opcję, aby wideo nie zatrzymywało się na ostatniej sekundzie. Informacje jakie powinieneś zawrzeć na zdjęciu/wideo to wysokość rabatu, czas trwania i warunki promocji oraz informacja o tym, jakie produkty są nią objęte.

Jeśli nie wiesz, jakie wymiary powinno mieć zdjęcie lub wideo w tle na fanpage, przeczytaj nasz wpis o aktualnych wymiarach grafik na Facebooku.

 • Przypięcie posta z promocją na górę strony.
 • Dodanie etykiety “Black Friday” do kampanii remarketingowej z karuzelą z produktami
 • Przycisk “Zamów teraz”

Informacja o promocji powinna znaleźć się także na Twojej stronie www, dlatego:

 • Stwórz dedykowany landing page z warunkami promocji (każda promocja powinna mieć zamieszczony regulamin, a landing page jest odpowiednim miejscem na podlinkowanie i wyjaśnienie warunków promocji)
 • Przygotuj dedykowany baner na stronie głównej np. na slajderze
 • Dodaj statyczny pasek na górze strony, który będzie widoczny na każdej podstronie
 • Umieść informacje o wyprzedaży na stronach produktowych
 • Dodaj nakładki informujące o Black Friday na produkty

#3 Benefity dla lojalnych klientów.

Podczas Black Friday pamiętaj o stałych klientach. Przygotuj dla nich coś specjalnego, by docenić ich za lojalność wobec Twojej marki.

Oto kilka naszych pomysłów na to, co możesz im zaoferować:

 • Dodatkowy rabat – zaproponuj dodatkowy rabat na zakupy dla osób, które już u Ciebie coś kupiły. Możesz wykorzystać do tego praktycznie wszystkie kanały, które poprawnie mierzą u Ciebie konwersje. Z najpopularniejszych to Google Ads, Facebook Ads czy Newsletter.
 • Pierwszeństwo zakupu – niech stali klienci, jako pierwsi skorzystają z promocji. Specjalnie dla nich rozpocznij wyprzedaż 24 godziny przed oficjalnym rozpoczęciem Black Friday. Dobrym sposobem jest zachęcenie odbiorców, że taki przywilej mają tylko osoby zapisane do newslettera, ponieważ to w nim możesz podzielić się specjalnym kodem rabatowym. W ten sposób powiększysz bazę i sprawisz, że klient poczuje się wyróżniony.
 • Darmowa usługa – zaoferuj dodatkową bezpłatną usługę. Może to być np. darmowa dostawa lub darmowe pakowanie produktu. W przypadku dóbr luksusowych może to być dodatkowa gwarancja, czy ubezpieczenie produktu.

#4 Kody rabatowe.

Ciekawym i angażującym sposobem na rozdawanie klientom kodów rabatowych jest wykorzystanie bota zintegrowanego z postem i Messengerem.

Jak to zrobić?

 1. Stwórz posta o dowolnym formacie: zdjęcie, wideo, karuzela, live.
 2. Zintegruj go z botem.
 3. Ustal słowa kluczowe, które aktywują bota.

Jak to działa?

 • Klient zainteresowany kodem rabatowym musi wpisać w komentarzu hasło podane w treści posta, które aktywuje bota. W tym przypadku może to być BF2019.
 • Po wpisaniu słowa kluczowego w komentarzu pod postem, klient otrzyma w Messengerze wiadomość z kodem rabatowym.

Takie rozwiązanie dodatkowo zwiększy organiczny zasięg Twojego posta, dzięki czemu informacja o zniżce będzie mogła trafić do szerszego grona zainteresowanych odbiorców.

Jeśli nie wiesz, jak stworzyć bota i zintegrować go z Messengerem, zachęcamy do zapoznania się z artykułem Mateusza Czecha, który jest specjalistą w tej dziedzinie.


#5 Cyber Monday.

Przedłuż promocję z okazji Czarnego Piątku, aż do Cyber Monday i stwórz wielką wyprzedaż na cały Black Weekend. Zróżnicuj swoją ofertę i o ile to możliwe, przygotuj inne zniżki w ramach każdego z dni. Nie zapomnij poinformować swoich klientów o czasie trwania promocji.

Pamiętaj!

Nie twórz promocji w oparciu o sztuczne podnoszenie cen na dzień przed Black Friday! Klienci dokonują zakupów coraz bardziej świadomie. Często sprawdzają i porównują ceny na innych stronach, dlatego nie licz na to, że uda Ci się nabrać ich na sztucznie wytworzoną promocję. Z pewnością szybko ją wychwycą i już nigdy więcej do Ciebie nie powrócą!

Pamiętaj również o tym, aby nie informować o Black Friday zbyt wcześnie. Klienci z mocną intencją zakupową mogą czekać z zakupem do promocji, zamiast kupić produkt w regularnej cenie. Jeżeli pomyślałeś od razu “to jaki jest optymalny czas do poinformowania o Black Friday?” to odpowiedź brzmi: to zależy ;)Jeśli Twoja strategia sprzedażowa to częste rabatowanie z różnych okazji, możesz poinformować około miesiąc przed Black Friday o tym, że szykujesz coś ekstra.Jeśli jednak nie udzielasz promocji w ogóle lub naprawdę rzadko, to warto wspomnieć o promocji na tydzień przed i kierować ją do aktywnych odbiorców Twojej marki.

Protipy zawarte w naszym artykule są sprawdzonymi przez nas rozwiązaniami, które stosujemy na naszych kontach reklamowych. Jednak nie oznacza to, że sprawdzą się również w Twoich kampaniach. Każda marka jest inna i ma różnych odbiorców, dlatego strategię zawsze należy dopasować do własnych działań.

Szykując się do Black Friday, nie zapomnij także o swoich kampaniach w Google Ads. O tym, jak dobrze przygotować swój sklep na czas wyprzedaży, dowiesz się z naszego artykułu o Black Friday w e-commerce.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go:
[Wszystkie: 12 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiedza to potęga, przeczytaj również:

Infografika – jak ją przygotować by była czytelna i przyciągała uwagę

W dobie ciągłego pośpiechu i braku czasu mamy tylko chwilę na przyciągnięcie uwagi słuchacza, czytelnika, odwiedzającego naszą stronę czy profil w mediach społecznościowych. Scrollując ekran użytkownik zawiesza wzrok na ułamek sekundy, która decyduje, czy zapozna się z treścią, którą chcemy przekazać, czy utoniemy w morzu nicości obok masy innych przescrollowanych postów. Jeśli chcesz tego uniknąć, dowiedz się, jak mogą Ci w tym pomóc infografiki.

Czytaj więcej >